Dört büyükler futbol takımı taraftarlarının gelişmeleri kaçırma korkusu ile taraftarlık özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Four investigation of the relationship between the fear of missing the developments and fanhood levels of big four football team fans
- Tez No: 948307
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki dört büyük futbol kulübü olan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor futbol takımı taraftarlarının gelişmeleri kaçırma korkusu (GKK) düzeyleri ile taraftarlık özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, ilişkisel tarama modeli temelinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Türkiye genelinde farklı bölgelerden ulaşılan, dört büyük futbol kulübünün taraftarı olan 423 kişi oluşturmaktadır. Veriler, Google Form aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Durumsal Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği”ve“Spor Taraftarları Özdeşleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin normalliği, çarpıklık ve basıklık değerleriyle değerlendirilmiş ve dağılımın normal olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle analizlerde parametrik testler tercih edilmiştir. Gruplar arası farklılıklar için t-testi ve ANOVA; değişkenler arası ilişkiler için ise Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre, gelişmeleri kaçırma korkusu ile taraftarlık özdeşleşme düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study is to determine the relationship between the levels of Fear of Missing Out (FoMO) and fan identification among supporters of the four major football clubs in Turkey: Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, and Trabzonspor. Material and Methods: The research was conducted based on the relational survey model. The study group consisted of 423 supporters of the four major football clubs, reached from different regions across Turkey. The data were collected online via Google Forms. The“Fear of Missing Out Scale”and the“Sport Spectator Identification Scale”were used as data collection tools. The normality of the data was assessed using skewness and kurtosis values, and the distribution was found to be normal. Therefore, parametric tests were preferred in the analyses. Independent samples t-test and ANOVA were used to examine group differences, while Pearson correlation analysis was conducted to explore the relationships between variables. Results: The results indicated that there was no statistically significant relationship between fear of missing developments and fan identification levels (p>0.05).