Türkiye'de öğrenim görmekte olan ıraklı ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spora ilişkin tutumları ile fiziksel okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attitudes towards physical education and sports and physical literacy levels of iraqi secondary education students studying in Turkey
- Tez No: 890833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Öğrenim Görmekte Olan Iraklı Ortaöğretim Öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Tutumları İle Fiziksel Okuryazarlık Düzeyleri Arasındaki İlişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya Ankara ilinde öğrenim gören 262 Irak vatandaşı ortaöğretim öğrencisi katılmıştır. Araştırmada Deliceoğlu tarafından 2018 yılında geliştirilen Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Tutum Ölçeği ile Sum ve diğerleri tarafından 2018 yılında geliştirilen ve Yılmaz ve Kabak tarafından 2021 yılında Türkçe 'ye uyarlanması yapılan Ergenler İçin Algılanan Bedensel Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. .Bu amaçla araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde analizlerinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında Türkiye'de Öğrenim Görmekte Olan Iraklı Ortaöğretim Öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Tutumları ile spora katılım durumu değişkeni arasında bütün alt boyutlar açısından anlamlı bir fark olduğu, fiziksel okuryazarlık düzeyleri ile cinsiyet değişkeni arasında bütün alt boyutlar açısından anlamlı bir fark olduğu, ayrıca genel olarak Beden Eğitimi ve Spora Yönelik Tutum ile Fiziksel Okuryazarlık Düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the relationship between the attitudes towards physical education and sports and the physical literacy levels of Iraqi secondary school students studying in Turkey. 262 Iraqi secondary school students studying in Ankara participated in the research. In the study, the Attitude Scale towards Physical Education and Sports, developed by Deliceoğlu in 2018, and the Perceived Physical Literacy Scale for Adolescents, developed by Sum et al. in 2018 and adapted to Turkish by Yılmaz and Kabak in 2021, were used. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Descriptive statistics and parametric tests such as T-test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the data. Considering the results of the research, there is a significant difference between the Attitudes of Iraqi Secondary School Students Studying in Turkey towards Physical Education and Sports and the sports participation status variable in terms of all sub-dimensions, and there is a significant difference between physical literacy levels and gender variable in terms of all sub-dimensions. In general, it was determined that there was a significant relationship between Attitudes Towards Physical Education and Sports and Physical Literacy Levels