Water sorption and desorption isotherms of hazelnuts
Fındığın sorpsiyon izotermlerinin çıkarılması
- Tez No: 75798
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZ FINDIĞIN SORPSİYON İZOTERMLERİNİN ÇIKARILMASI Ermin, Berna Rabia Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Suat Ungan Gravimetrik metod kullanılarak fındığın depolanması ve kurutulması sırasında kalite kontrolünü sağlamak için gerekli su izotermleri oluşturuldu. Sorpsiyon izotermleri 5°C, 15°C, 25°C, 30°C, kurutma izotermleri 25°C, 30°C, 50°C, 60°C'lerde elde edildi. Sonuçlar Smith, GAB, BET and Kuhn Modeller kullanılarak analiz edildi ve Smith Model kullanılan sıcaklık ve nem aralığında fındığın izotermleri için en uygun ve kullanışlı model olarak seçildi. Depolama ve kurutma işlemleri sırasında gerekli olan sorpsiyon ısısını findığın neminin fonksiyonu olarak gösteren bir denklik elde edildi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WATER SORPTION AND DESORPTION ISOTHERMS OF HAZELNUTS Ermin, Berna Rabia M.S., Department of Food Engineering Supervisor: Prof.Dr. Suat Ungan Water sorption and desorption isotherms of hazelnuts were obtained on the basis of the gravimetric method to use for the control of deterioration during storage and drying processes. Sorption isotherms of dried hazelnuts were obtained at 5°C, 15°C, 25°C, 30°C and desorption isotherms of hazelnuts were obtained at 25°C, 30°C, 50°C, 60°C. Data of water sorption on hazelnuts were analyzed from the point of view of the Smith, GAB, BET and Kuhn Models and by correlation the data Smith Model was found as the most useful one. An empirical equation to relate the heat of adsorption which is necessary to estimate the heat load during food processes, as a function of moisture content of hazelnut was obtained.