Numerical solutions of first order delay differential equations
Birinci mertebeden gecikmeli diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri
- Tez No: 75797
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AĞACIK ZAFER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZ Birinci Mertebeden Gecikmeli Diferansiyel Denklemlerin Nümerik Çözümleri özer, Şebnem Yüksek Lisans, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ağacık ZAFER Ocak 1998, 81 sayfa Bu çalışmada gecikmeli diferansiyel denklemlerin çözümleri için mevcut literatürü ve nümerik metodları araştırmıştır. Tezin amacı, gecikmeli diferansiyel denklemleri tanıtmak, gecikmeli diferansiyel denklemlerin nümerik çözüm açısından adi diferansiyel denklemlerden farkım ortaya koymaktır. Adi diferansiyel denklemler için bilinen baza önemli nümerik metodların, gecikmeli diferansiyel denklemler için uyarlanmış halleri, bu metodların uygulanmasını içeren bilgisayar programlan ile birlikte verilmektedir. Ayrıca bazı temel stabilite tanımlan ve bazı nümerik metodların stabilite koşullarını anlatılmaktadır. Mathematica programlama dili kullanılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NUMERICAL SOLUTIONS OF FIRST ORDER DELAY DIFFERENTIAL EQUATIONS Özer, Şebnem Master, Department of Mathematics Supervisor: Doç. Dr. Ağacık ZAFER January 1998, 81 pages This thesis traces the existing literature and numerical codes for the solution of delay differential equations (DDE). Its main purpose is to introduce delay differential equations and set out the major differences between ordinary differential equations (ODE) and delay differential equations as far as their numerical solutions are concerned. The modification of some well-known numerical methods of ODEs for DDEs are given together with computer programs which apply these methods to DDEs. There are also basic definitions of stability of a numerical method and stability conditions of some numerical methods. Mathematica programming language is used in the programs. Ill