Peyzaj mimarlığında kullanılan alet ve ekipmanlar
Tools and equipment used in landscape applications
- Tez No: 758020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizde giderek artan nüfus beraberinde yapılaşmayı ve hızlı gelişme sürecini getirmektedir. Bu durum toplumu kapalı alanlara mahkum etmekte ve açık yeşil alanlardan mahrum bırakmaktadır. Yaşanan bu mahrumiyetin sebebi ise artan nüfusla doğru orantıda gelişen gereksinimlerin ve barınma ihtiyacının artması ve yaşam standartlarının yükselmesidir. Toplum üzerindeki baskıdan ve hayatın zorluğundan birazda olsa uzaklaşabilecekleri mekanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu doğrultuda şehir içerisinde bulunmakta olan açık yeşil alanlar giderek önem kazanmaktadır. Rekreasyonel gereksinimlere duyulan ihtiyaç kapsamında devreye peyzaj girmektedir. 19. yüzyılda literatüre giren ve günümüze kadar gelen peyzaj terimi o zamanlar yeryüzü parçasının genel karakteri olarak tanımlanmıştır. Çevremizde baktığımızda gördüğümüz ve görebileceğimiz her şey peyzaj olarak tanımlanabilmektedir. Peyzaj mimarlığı ise bu görsel şöleni sunan uygulayıcılardır. Peyzaj mimarı terimi ilk olarak 19. Yüzyılda literatüre girmiştir. Günümüze kadar kendini geliştirerek ve etki alanını arttırarak gelmeyi başarmıştır. Peyzaj mimarlığında tasarım önce fikir olarak var olmaktadır. Fikir oluştuktan sonra dijital ortama ya da kağıda aktarılıp fikrin ötesine geçerek tasarımı oluşturur. Tasarım bu noktada uygulayıcısıyla ya da alıcısıyla buluşmaktadır. Peyzaj insanlara estetik, ekonomik ve fonksiyonel çözümler yaratarak daha yaşanılabilir bir çevre elde etmeyi amaçlamaktadır. Peyzaj uygulamaları sırasında insan gücünün etkisiz kaldığı durumlarda birçok alet ve ekipman kullanımı göze çarpmaktadır. Uygulama esnasındaki alet ve ekipman kullanımı zaman açısından tasarruf sağlamakta ve işlerin ilerleyişini büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma peyzajda kullanılan alet ve ekipmana ve işlevlerine yönelik bir araştırmadır. Bu çalışma sayesinde uygulama esnasında ihtiyaç duyulabilecek alet ve ekipmanlar ile ilgili tüm bilgilere erişim kolaylaştırılmıştır. Hızlı ve aynı zamanda doğru uygulama gerçekleştirilebilmesi adına bu çalışma bir yol gösterici niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Increasing population in our country brings with it the settlement and rapid development process. This situation condemns the society to indoor spaces and deprives it of open-green areas. The reason for this deprivation is the increase in the need for shelter and other needs that develop in direct proportion with the increasing population and the advancement in living standards. The society needs places where they can get away from the pressure and the harsh conditions of life, even if it is a little bit. Accordingly, open-green areas in the city are becoming more important. Landscape steps in within the scope of the need for recreational needs. The term landscape, which entered the literature in the 19th century and has survived to the present day, is defined as the general character of the earth at that time. When we look around, everything we see can be defined as landscape. Landscape architecture is the practitioner which presents this visual feast. The term landscape architect first entered the literature in the 19th century. It has managed to come to the present day by improving itself and increasing its sphere of influence. In landscape architecture, the design firstly exists as an idea. After the idea is formed, it is transferred to the digital environment or paper and goes beyond the idea to form the design. At this point, the design meets its practitioner or customer. Landscape aims to create a more livable environment by creating aesthetic, economical and functional solutions for people. In cases where manpower is ineffective during landscaping applications, the use of many tools and equipments stands out. The use of tools and equipments during the application saves time and greatly facilitates the progress of the work. This study is a research on tools, equipments used in landscape and their functions. Thanks to this study, access to all information about the tools and equipments that may be needed during the application has been facilitated. This study is a partake of guide in order to carry out quick and right application.