Peyzaj mimarlığında kullanılan sert zemin döşeme malzemelerinin görsel etki değerlendirmesi
Visual impact assessment of flooring materials used in landscape architecture
  1. Tez No: 771836
  2. Yazar: GÖKÇE APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIVANÇ AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırma, Ereğli kenti kıyı bandı üzerinde yer alan bir bölge üzerinde sürdürülmüştür. Yapılan çalışma kıyı bandı üzerindeki bölgenin sert zemin döşemesinin mevcut durumu ile iyileştirilmiş hallerinin görsel kalite değerlendirme ölçütlerine bağlı olarak kıyaslanmasından oluşmakta; uzman grubu ve kullanıcı grubu anketleri ile desteklenmektedir. Görsel etki değerlendirmesinde; Çakcı (2007)'nın çalışmasında belirtilen peyzajın görsel etki değerlendirme kriterleri baz alınmıştır. Kıyı bandı üzerindeki çalışma alanına ait görüntülenen 1 adet fotoğraf ve alanın iyileştirilmiş halleri olan 18 adet kurgu tasar görüntüleri araştırmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Bu 18 adet kurgu tasar görüntülerinin kullanıcı ve uzman grubundan mekansal karakteristiklere göre değerlendirilmeleri istenmiştir. Araştırmada kullanılan anket sonuçlarının analizine dayanılarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma bulgularının değerlendirilmesi sonucu her bir fotoğrafın; uyumluluk, doğallık, düzenlilik, açıklık, hareketlilik, güvenlilik, heyecan vericilik, güzellik, rahatlatıcılık, etkileyicilik seviyeleri belirlenmiş, uzman grubu ve kullanıcı grubu değerlendirmeleri arasındaki farklar ortaya konmuştur. Sonuçlar ile görsel etki değeri yüksek mekanlar tasarlama ve uygulama aşamasında kullanılacak sert zemin döşeme malzemelerinin seçiminde tasarımcılara ve yerel yönetimlere yön gösterici öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out on a region on the coastline of Ereğli. The study consists of comparing the current condition of the hard flooring of the area on the coastline with the improved versions depending on the visual quality evaluation criteria; and it is supported by expert group and user group surveys. In the visual impact assessment; the visual impact assessment criteria of the landscape specified in the study of Çakcı (2007) were taken as a basis. The main material of the study is 1 photograph of the study area on the shoreline and 18 fictional design images, which are ameliorated versions of the area. These 18 fictional design images were asked to be evaluated by the user and expert groups according to their spatial characteristics. Significant results were obtained based on the analysis of the survey results used in the study. As a result of the evaluation of the research findings, the compatibility, naturalness, regularity, openness, mobility, safety, excitement, beauty, relaxation and impressiveness levels of each photo were determined and the differences between the expert group and user group evaluations were revealed. With the results, guiding suggestions were presented to the designers and local administrations in the selection of hard flooring materials to be used in the design and implementation of spaces with high visual impact value.