Evaluation of pharmaceutical quality properties of solid dosage forms used as food supplements
Gıda takviyesi olarak kullanılan katı dozaj şekillerinin farmasötik kalite özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 758022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son yıllarda gözlemlenen, gıda takviyesi ve vitamin firmalarının sayısındaki hızlı artış ve bunlara olan yüksek talep, kalitelerini tespit etmenin zor ve endişe verici hale gelmesi, özellikle üretim kolaylığı ve bu ürünlerin satılması için devletten onay alınması tedavi edici kimyasal ilaçlara kıyasla çok daha kolaydır. Bu tez çalışmasında usp gıda takviyeleri için kalite kontrolü testleri istenen testleri yapılmıştır (parçalanma, çözünme ve içerik tekdüzeliği) ve kimyasal ilaçları da istenen diğer kalan fiziksel kalite kontrol testleri tümü yapılmıştır.bu testler için standart hazırlanmıştır ve HPLC-dad ile analiz için etken Bir analiz metodu geliştirilmiştir. Bu testler tabletler üzerinde gerçekleştirilmiştir çünkü tabletler farmasötik formlar arasında en yaygın olanıdır ve C vitamini tek başına veya bir grup vitaminle birlikte yaygın olduğu için seçilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 5 farklı numuneden, parçalanma testinde 3 numune geçemedi, hplc den alan sonuçlara göre çözünme testinden 5 farklı numuneden sadece 2 tane geçmiştir ve içerik tekdüzeliği testinden 3 tane numune geçmiştir. bu ürünlerin birçoğunun üretimleri sırasında yetersiz üretim veya aşırı basınç nedeniyle kalite sorunları yaşadığı tespit edimiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid increase in the number of food supplements and vitamin companies and the high demand for them, the difficulty and worry of determining their quality, especially the ease of production and obtaining government approval for the sale of these products, is much easier compared to therapeutic chemical drugs. In this thesis study, quality control tests for USP food supplements were carried out (disintegration, dissolution, and content uniformity), and the remaining physical quality control tests for chemical drugs were all performed. Standards were prepared for these tests, and effective analysis for analysis with the HPLC-dad method has been developed. These tests were performed on tablets because tablets are the most common of the pharmaceutical forms, and vitamin C was chosen because it is common, either alone or in combination with a group of vitamins. According to the results obtained, 3 samples from 5 different samples did not pass the disintegration test. According to the results obtained from HPLC, only 2 out of 5 different samples passed the dissolution test and 3 samples passed the content uniformity test. Many of these products have been found to have quality problems during their manufacture due to insufficient production or excessive pressure.