Medikal turizmde oftalmolojinin bir kamu hastanesinde değerlendirilmesi: Alanya örneği
Evaluation of ophthalmology in medical tourism in a public hospital: The case of Alanya
- Tez No: 758033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Turizm, Eye Diseases, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Medikal turizm Türkiye için gelişmekte olan ve her geçen gün talebin arttığı sağlık turizminin bir alt dalıdır. Medikal turistler tarafından ülkemizde en çok tercih ettikleri tedavilerde oftalmoloji bölümü ilk sıralarda yer almaktadır. Burada Türk hekimlerinin vaka sayılarının fazla olması ve tedavi sonrası başarı oranlarının yüksek olmasının yanında kaliteli sağlık hizmetlerini uzun randevu süreleri olmadan daha uygun maliyetlerde alabiliyor olmak tercihteki en büyük etkenlerdir. Çalışmada hem geleneksel turizm açısından ön planda olan hem de medikal turizm açısından gelişme gösteren Alanya ilçesi tercih edilmiştir. Çalışmada ülkemiz 2020 yılı sağlık turisti ve oftalmoloji sağlık turisti verileri ile Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden 2017-2021 yılları arası alınan sağlık turisti ve oftalmoloji sağlık turisti verileri incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ile veriler toplanmış, betimsel analiz ile veriler sunulmuştur. 2020 yılında 339.101 sağlık turisti ülkemizden sağlık hizmeti alırken, 21.012 sağlık turisti (%6,1) oftalmoloji bölümünden sağlık hizmeti almıştır. Oftalmoloji sağlık turistlerinin tedavi için tercih ettikleri sağlık kurumlarında özel sağlık kuruluşları ön plana çıkmaktadır. 2017-2021 yılları arasında Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık turisti ve oftalmoloji sağlık turisti sayılarında her yıl artış görülmüştür. 2017 yılından 2021 yılına kadarki süreçte sağlık turistlerine; göz kapağı estetik işlemleri, refraktif cerrahi işlemleri, glokom tedavileri ve katarakt ameliyatları yapılmıştır. Oftalmoloji sağlık turistlerin ülkelerinin incelendiği verilerde her sene Rusya'nın ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür. Alanya'nın hem geleneksel turizm hem de medikal turizm açısından avantajları değerlendirilmiş, bu konuda Alanya'nın mevcut potansiyelinin kullanılabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Medical tourism is a sub-branch of health tourism, which is developing for Turkey and the demand is increasing day by day. Ophthalmology department is one of the most preferred treatments in our country by medical tourists. The fact that Turkish physicians have a high number of cases and high post-treatment success rates, as well as being able to receive quality health services at more affordable costs without long appointment times, are the biggest factors in preference. In the study, Alanya which is at the forefront in terms of traditional tourism and developing in terms of medical tourism, was preferred. In the study, the health tourist and ophthalmology health tourist data of our country fort he year 2020 and the health tourist and ophthalmology health tourist data received from Alanya Training and Research Hospital between the years 2017-2021 were examined. Data were collected with document analysis, one of the qualitative research methods, and data were presented with descriptive analysis. In 2020, 339,101 health tourists received health services from our country, while 21,012 health tourists (6.1%) received health services from the ophthalmology department. In the health institutions preferred by ophthalmology health tourists for treatment, private health institutions come to the fore. Between 2017 and 2021, the number of health tourists and ophthalmology health tourists increased every year in Alanya Training and Research Hospital. In the period from 2017 to 2021, health tourists; eyelid aesthetic procedures, refractive surgical procedures, glaucoma treatments and cataract surgeries were performed. In the data of the countries of ophthalmology health tourists, it has been seen that Russia takes the first place every year. The advantages of Alanya in terms of both traditional tourism and medical tourism have been evaluated, and suggestions have been made to use the current potential of Alanya in this regard.