Erken çocukluk dönemi değerler eğitimi veren kurumlarda aile katılımının incelenmesi
Investigation of family participation in early childhood values education institutions
- Tez No: 776283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Ahlak ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma erken çocukluk dönemi değerler eğitimi veren kurumlarda aile katılımının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde yürütülen bu araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Ümraniye ilçesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ümraniye Müftülüğü' ne bağlı farklı iki 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında görev yapan toplam 5 öğretici ve öğreticilerin 5 velisi oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunun örneklem grubunda kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin çeşitli illerindeki 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında görev yapan 205 öğretici yer almaktadır. Araştırmanın veri toplama aşamasında öğreticilerin değerler eğitimi uygulamalarında hangi aile katılım stratejilerine yer verdiklerini belirlemek amacıyla Keleş & Dikici Sığırtmaç (2016) tarafından hazırlanan“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Uyguladıkları Aile Katılım Stratejilerini Belirleme Ölçeği (AKSBÖ)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen öğretici ve veli görüşlerini belirlemek için oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizinde nicel boyutu oluşturan veriler bilgisayar ortamında değerlendirilerek, çözümleme aşamasında Pasw Statistics 18 SPSS Programı kullanılmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda öğreticilerin değerler eğitimi çalışmalarında yer verdikleri aile katılım stratejilerinin çözümlenmesinde standart sapma, aritmetik ortalama; değişkenlere ilişkin hesaplanan puanların çözümlenmesinde ise yapılan normallik testleri sonucu, verilerin normale yakın dağılım gösterdiği bulgusuna ulaşılarak parametrik testlerden Bağımsız Değişkenler t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi gibi betimsel istatistiklere yer verilmiş, farkın kaynağını bulmak amacıyla çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi kullanılarak araştırmacı tarafından belirlenen kriterlere göre incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Okul Öncesi Öğretmenlerinin Uyguladıkları Aile Katılım Stratejilerini Belirleme Ölçeği 'ne göre öğreticilerin en çok tercih ettikleri aile katılımı stratejilerinin öğretmen-aile iletişim temelli stratejiler ve ev temelli stratejiler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğreticilerin öğretmen temelli stratejilere nadiren, okul-aile temelli stratejilere ara sıra yer verdikleri belirlenmiştir. Öğreticilerin değerler eğitimi çalışmalarında yer verdikleri aile katılım stratejilerine ilişkin görüşlerini yaş, statü ve öğrencilerin yaş grubu gibi değişkenler etkilerken; eğitim durumu, meslekî kıdem, kurslarda görevlendirilme şekli, sınıf mevcudu gibi değişkenlerin etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğreticilerle yapılan görüşmeler sonucunda, günlükler, dosyalar, kitapçıklar, dilek/öneri ve makale kutusu, anne baba kitaplıkları, afiş, yönetim, karar verme sürecine velilerin katılımı gibi aile katılımı etkinliklerini neredeyse hiç uygulamadıkları belirlenmiştir. Katılımcı öğreticilerin aile iletişim etkinliklerini etkili şekilde kullanamadıkları, bireysel görüşme, mesajlaşma, telefon görüşmesi, giriş-çıkış saatleri, veli toplantısı gibi etkinliklere iletişimde yer verseler de daha çok internet temelli WhatsApp uygulamasını iletişimde tercih ettikleri görülmüştür. Ayrıca katılımcı öğreticilerin aile katılımını daha çok ebeveynlerin evde çocuklarının eğitimlerini desteklemesi, eğitime dahil olmaları olarak değerlendirdikleri, çocuk eğitiminde ailenin önemli yerinin olduğunun farkında oldukları ancak aile katılımı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları, bu nedenle aileyi eğitime nasıl dahil edecekleri noktasında hizmet içi eğitime ihtiyaçlarının olduğu belirlenmiştir. Velilerle yapılan görüşmeler sonucunda, velilerin aile katılımını daha çok ebeveynlerin çocuğun öğretmeniyle iletişim halinde olması ve okulda öğrenilenlerin evde pekiştirilmesi olarak değerlendirdikleri, velilerin aile katılım faaliyetlerinden haberdar olmadıkları, iletişimde en çok internet temelli uygulama tercih etikleri, öğreticileriyle istedikleri zaman yüz yüze ve telefon aracılığıyla iletişim kurabildikleri, öğreticilerin bu noktada kolaylık sağladıkları, velilerin bu durumdan memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca velilerin çocuk gelişimi ve eğitimi noktasında eğitime ihtiyaçlarının olduğu, aile eğitimi konusunda bütün velilerin çok istekli oldukları, daha çok çocuklarına evde nasıl eğitim vereceklerine dair yöntem ve metot, nasıl sosyalleşmelerine katkı sağlayacakları, nasıl çocuklarıyla iletişim kuracakları, çocuk gelişimi, eğitimi ve anne-baba tutumları ile ilgili eğitime ihtiyaçlarının olduğunu dile getirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine family participation in institutions that provide early childhood values education. The study group of this research, which was carried out in the case study design, which is one of the qualitative research methods, consists of a total of 5 instructors and 5 parents of the instructors working in two different 4-6 age group Qur'an courses affiliated to the Ümraniye Mufti in the 2021-2022 academic year in the Ümraniye district of Istanbul. In the sample group of the quantitative dimension of the research, there are 205 instructors who work in the Qur'an courses for the 4-6 age group in various provinces of Turkey in the 2021-2022 academic year, determined by the easily accessible sampling method. During the data collection phase of the research, the“Scale for Determining the Family Participation Strategies Implemented by Preschool Teachers (AKSSÖ)”prepared by Keleş & Dikici Sığırtmaç (2016) in order to determine which family participation strategies, the teachers use in their values education practices, and the questionnaire developed by the researcher to determine the views of teachers and parents. A semi-structured interview form was used. In the data analysis of the study, the data constituting the quantitative dimension were evaluated in computer environment and Pasw Statistics 18 SPSS Program was used in the analysis phase. For the purposes of the research, standard deviation, arithmetic mean; Descriptive statistics such as Independent Variables t-Test and One-Way Analysis of Variance were included in the analysis of the scores calculated for the variables, as a result of the normality tests, it was found that the data were distributed close to normal, and Tukey, one of the post-hoc tests, was used to find the source of the difference. Qualitative data were analyzed according to the criteria determined by the researcher using content analysis. As a result of the research, it has been determined that the most preferred family involvement strategies by the teachers are teacher-family communication-based strategies and home-based strategies, according to the Scale for Determining the Family Participation Strategies Implemented by Preschool Teachers. In addition, it was determined that the instructors rarely included teacher-based strategies and occasionally school-family-based strategies. While variables such as age, status and age group of students affect the views of the teachers regarding the family participation strategies included in the values education studies; It was concluded that the variables such as education level, professional seniority, the way of being assigned to the courses and class size did not affect them. As a result of the interviews with the teachers, it was determined that they almost never practiced family participation activities such as diaries, files, booklets, wish/suggestion and article boxes, parent libraries, posters, management, participation of parents in the decision-making process. It was observed that the participant trainers could not use family communication activities effectively, and although they included activities such as individual conversations, messaging, phone calls, entry-exit times, parent meetings in communication, they mostly preferred the internet-based WhatsApp application in communication. In addition, the participant trainers stated that the parents mostly evaluated the family participation as supporting the education of their children at home and being included in the education, they were aware that the family had an important place in the education of the children, but they did not have enough information about the family participation, therefore they needed in-service training on how to include the family in the education. determined. As a result of the interviews with the parents, it was found that the parents mostly evaluated the family involvement as the parents being in contact with the child's teacher and reinforcing what was learned at school at home, the parents were not aware of the family participation activities, they preferred the most internet-based application in communication, and they could communicate with their teachers face-to-face and via telephone whenever they wanted. It was concluded that the teachers provided convenience at this point and the parents were satisfied with this situation. In addition, parents need education in terms of child development and education, all parents are very enthusiastic about family education, the method and method of how to educate their children at home, how they will contribute to their socialization, how they will communicate with their children, child development, education and parents. It was determined that they stated that they needed training about their attitudes.