Şizofreni tanılı hastalarda içselleştirilmiş damgalanmanın yalnızlık ve öznel iyileşme ile ilişkisi
The relationship between i̇nternalized stigma and loneliness and subjective recovery in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 758061
  2. Yazar: MERT KÜÇÜKŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, şizofreni tanılı hastalarda içselleştirilmiş damgalanmanın yalnızlık ve öznel iyileşme ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, İstanbul ilinde bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, şizofreni spektrumu ve diğer psikotik bozukluklar tanısı almış 78 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri 20/10/2020 ile 31/12/2020 tarihleri arasında, kişinin öz bildirimine dayalı yöntemlerden olan anket yöntemi ile toplandı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği – 3.Versiyon, Öznel İyileşmeyi Değerlendirme Ölçeği (ÖzİDÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, Mann Withney U, Kruskall Wallis, Tek Yönlü ANOVA Testi, Korelasyon analizleri kullanıldı. Araştırmaya katılanların yaş ortalamasının 30,92±8,52, ölçek puan ortalamaları RHİDÖ için 68,22±17,51, UCLA Yalnızlık Ölçeği için 53,02±6,32, ÖzİDÖ için 54,13±18,92 olduğu bulundu. Araştırmaya katılanların RHİDÖ ve UCLA Yalnızlık Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif ve zayıf (r=0,36; p=0,001) ilişki;. RHİDÖ ve ÖzİDÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif ve orta (r=-0,54; p=0,000) ilişki olduğu saptandı. Araştırmaya katılan hastaların içselleştirilmiş damgalanma ve öznel iyileşmeyi değerlendirme durumlarının orta düzeye yakın olduğu; yalnızlık düzeylerinin ise orta düzeyin üstünde olduğu bulundu. Katılımcılarda içselleştirilmiş damgalanma düzeyi arttıkça yalnızlık düzeyi artmakta, öznel iyileşme düzeyleri ise azalmaktadır. Psikiyatri hemşireleri tarafından bu hastalarda yalnızlık düzeylerinin azaltılması ve öznel iyileşme düzeylerinin arttırılması için içselleştirilmiş damgalanmaya yönelik girişimler planlanması; hasta, hasta yakınları ve topluma yönelik eğitim verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study's purpose was to determine the relationship between internalized stigmatization and loneliness and the subjective well-being of psychiatric patients. This cross-sectional, descriptive study was conducted with 78 patients who have diagnosed schizophrenia spectrum and other psychotic disorders, applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of a Training and Research Hospital in Istanbul. The research's data was collected between 20/10/2020 and 31/12/2020, using the Personal Information Form, Internalized Stigma of Mental Illnesses Scale (ISMI), UCLA Loneliness Scale - 3rd Version and Subjective Recovery Assessment Scale (SRAS), by the survey method based on the self-report of the person. It was found that the average age of the participants in the study was 30.92 ± 8.52, average scale scores were 68.22 ± 17.51 for ISMI, 53.02 ± 6.32 for the UCLA Loneliness Scale, and 54.13 ± 18.92 for SRAS. There was a statistically significant, weak positive (r=0,36; p=0,001) relationship between ISMI and UCLA Loneliness Scale scores and moderate negative (r=-0,54; p=0,000) relationship between ISMI and SRAS scores. It was found that the patients participating in the study had a moderate level of internalized stigmatization and evaluation of subjective recovery; loneliness levels were found to be above the medium level. As the level of internalized stigma increases in the participants, the level of loneliness increases and the level of subjective recovery decreases. It may be recommended to education patients, their relatives and society by psychiatric nurses by planning interventions for internalized stigmatization to reduce loneliness and increase subjective recovery levels in these patients.