Sosyal medyada benlik ve kimlik sunumu: Instagram örneği
Self and identity presentation in social media: Instagram example
  1. Tez No: 758062
  2. Yazar: TURAL YAĞMUR DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SEZGİN EMÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi yaşam biçimlerinin ve iletişim şekillerinin değişmesine neden olmuştur. Özellikle sosyal medya platformları bireylerin birbiriyle etkileşim sağlayabileceği ve kendilerini istedikleri şekilde yansıtabilecekleri en önemli alanlardan biri haline gelmiştir. Son dönemde görsel içerikler üzerine kurulu olan ve bireylere fotoğrafla etkileşim imkânı sunan Instagram ise bu konuda en sık kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Yapılan çalışma ile üniversite öğrencilerinin yaptıkları Instagram paylaşımlarıyla nasıl bir benlik ve kimlik sunumu gerçekleştirdiklerinin ortaya konulmasını amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 12 kadın 12 erkek olmak üzere toplamda 24 üniversite öğrencisiyle derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş; katılımcıların Instagram paylaşımları tematik olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular katılımcıların Instagram'da paylaşım yaparken arka planında bir hazırlık süreçlerinin olduğunu, daha fazla beğeni alabilmek için paylaşım zamanı belirlediklerini ve daha çok mutlu oldukları anlarını paylaşmayı tercih ettiklerini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda katılımcıların çoğu, Instagram'da yaptıkları paylaşımlarla gündelik yaşamlarındakine benzer bir benlik ve kimlik sunumu gerçekleştirdiklerini ifade etmektedir. Sonuç olarak çalışmada katılımcıların Instagram'da bir benlik ve kimlik sunumu gerçekleştirdikleri görülmektedir. Kullanıcılar Instagram'da gerçekleştirdikleri benlik sunumlarıyla günlük yaşamdaki benliklerini idealize biçimde takipçilerine sunmaya çalışmaktadır. Son olarak Instagram'daki benlik sunumlarına paralel olacak şekilde gündelik yaşamlarında var olan kimlikleriyle bağlantılı bireysel ve sosyal kimlik sunumu gerçekleştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development of communication technologies has led to changes in lifestyles and communication styles. Especially social media platforms have become one of the most important areas where individuals can interact with other individuals and reflect themselves as they wish. Instagram, which is based on visual content and offers individuals the opportunity to interact with photographs, is one of the most frequently used social media platforms in this regard. The aim of the study is to reveal what kind of self and identity presentation university students make with their Instagram posts. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with a total of 24 university students, 12 women and 12 men; Instagram shares of the participants were analyzed thematically. The findings reveal that the participants have a preparation process in the background while sharing on Instagram, they set a sharing time to get more likes, and they prefer to share their happy moments. At the same time, most of the participants stated that they made a similar self and identity presentation in their daily lives with the posts they made on Instagram. As a result, it is seen that the participants in the study performed a self and identity presentation on Instagram. Users try to present their selves in daily life to their followers in an idealized way with their self-presentations on Instagram. Finally, it was seen that they made individual and social identity presentations related to their existing identities in their daily lives in parallel with their self-presentations on Instagram.