Türkiye'de madencilik sektöründe mobbing uygulamaları üzerine nitel bir çalışma
Mobbing in the mining sector in Turkey a qualitative study on its applications
  1. Tez No: 758070
  2. Yazar: ORKUN BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA PINAR İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Archive
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mobbing, işyerinde diğer çalışanlar veya işverenler tarafından tekrarlanan saldırılar şeklinde uygulanan bir çeşit psikolojik terördür. Mobbing, çalışanlara üstleri, astları veya eşit düzeydeki çalışanlar tarafından sistematik biçimde uygulanan olumsuz muamele, tehdit, şiddet, aşağılama gibi davranışları ifade eden anlamlar içermektedir. Örgüt içinde gerilime ve çatışma ortamına neden olan, çalışanların iş doyumunu ve başarısını olumsuz bir şekilde etkileyen mobbing örgütsel bir sorundur. Çok ağır bireysel, örgütsel ve toplumsal sonuçlara neden olabilen mobbing'in öneminin, bireyler ve örgütler tarafından yeterince anlaşılması gerekir. Dünya ve ülkemize bakıldığında, hemen hemen her sektörde çalışanların direkt veya dolaylı yoldan mobbing'e maruz kaldığı bilinmektedir. Fakat uğranılan mobbing'in tespit edilmesi çeşitli nedenlerle oldukça zordur. Bu nedenle de işletmelerin istenilen düzeyde verim elde etmesi zaman zaman zorlaşmaktadır. Ülkemiz maden sektörüne bakıldığında, bu sektörde yaşanan ağır çalışma şartları gibi zorlukların oluşu sektörde oluşan mobbing' in ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Bu çalışmada maden sektörü temelinde yaşanan mobbing üzerine veri toplanmıştır. Çıkan sonuçlar sektör özelinde her işletmeyi kendi çalışma alanı içerisinde bir veri bankasına dönüştürecek ve daha verimli politikalar üretebilme imkânı sağlayacaktır. Yöneticilerin mobbing'e karşı tutumlarını incelemek bir diğer amaçtır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a kind of psychological terror applied in the work place in the form of repeat ed attacks by other employees or employers. Mobbing includes all kinds of treatment, threats, violence, humiliation, etc. Systematically applied to employees by their superiors, subordin at esor employees of equal level. Mobbing is an organizational problem that causes tension and conflict in the organization and negatively affects the job satisfaction and success of employees. The importance of mobbing, which can cause severe individual, organizational and social consequences, should be adequately understood by individuals and organizations. When we look at the world and our country, it is known that employees in almost every sector are exposed to mobbing directly orindirectly. However, it is very difficult to detect the mobbing experienced forvarious reasons. For this reason, it is sometimes difficult for businesses to achieve the desired level of efficiency. When we look at the mining sector in our country, the tough working conditions in this sector, the existence of difficulties such as fatal accidentsare an indicator of how important mobbing in the sector is. Inthisstudy, data were collected on mobbing experienced on the basis of the mining sector. The findings will turn everybusiness into a data bank within its own working are and will provide the opportunity to produce more effective policies. An other aim is to examine the attitudes of managers towards mobbing.