When do movements against femicide succeed? The cases of Mexico and Turkey
Kadın cinayeti hareketleri ne zaman başarılı olur? Meksika ve Türkiye vakaları
  1. Tez No: 758097
  2. Yazar: RANA ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kadın cinayeti, kadınların cinsiyeti nedeniyle öldürülmesidir ve kadına karşı şiddetin en ölümcül biçimidir. Veriler, kadın cinayetinin dünyadaki her ülkede mevcut olduğunu göstermekte. Bu ülkelerden bazıları, diğerlerine göre kadınlar için daha ölümcül yerler olsa da çok daha azı bu konu etrafında güçlü bir mobilizasyona ev sahipliği yapmakta. Bu tezde, Meksika ve Türkiye vakalarını inceleyerek kadın cinayeti hareketlerinin ne zaman başarılı olduğunu belirlemeye çalışıyorum. Geçmişte yapılan araştırmalar, toplumsal hareketlerin siyasi fırsat yapılarının olduğu konumlarda ve zamanlarda başarıya ulaşma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu tezin amacı da siyasi fırsatların kadın cinayeti hareketlerinin başarısında etkili olup olmadığını netleştirmektir. Bu hipotezi değerlendirmek adına ilk olarak nitel yöntemler aracılığıyla her iki vakada da kadın cinayeti hareketlerinin çıkış noktalarını belirliyorum. Bu hareketlerin hatlarını çizerken siyasi fırsat kuramından yola çıkarak ne zaman başarıya ulaştıklarını, ardından geniş kapsamlı tarihsel bir bakış açısıyla bir hareketin başarılarını ve bu hareketi güçlendiren veya başarıya ulaştıran dönüm noktalarının şartlarını tanımlıyorum. Sonuç olarak kadın cinayeti hareketlerinin siyasi fırsat paradigmasıyla uyumlu olduğunu, ancak bunun yalnızca siyasi fırsatların genişletilmiş tanımı baz alındığında mümkün olduğunu iddia ediyorum. Bu tanım belirlenip kabul edildiğinde ise farklı şekillerde ortaya çıkan siyasi fırsatların kadın cinayeti hareketlerinin başarısına etkili olduğunu savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Femicide refers to the killing of women because of their gender and is the deadliest form of violence against women. Data shows that it exists in every country around the world. While some of these countries may be deadlier for women than others, few stand out for their strong mobilization against the issue. In this thesis, I try to pinpoint when movements against femicide succeed by using the feminist and the subsequent antifemicide movements in Mexico and Turkey as my cases. Previous research shows that social movements have a higher chance of success in times and spaces where political opportunity structures exist. This thesis aims to clarify whether political opportunities have been conducive to the success of antifemicide movements. To test that hypothesis, I first trace the emergence of antifemicide movements in both cases through qualitative methods. While outlining these movements, I point out when these movements have achieved success based on the theory of political opportunities. Then, through a wide historic lens, I define what success means for a movement and the circumstances of the turning points that allow the movement the gain traction or achieve success. As a result, I find that antifemicide movements are compatible with the political opportunity paradigm, but only when an expanded definition of political opportunities is used. With that definition in place, I argue that political opportunities that present in various forms are conducive to the success of movements against femicide.