The acceptance and continued usage of open source data science and advanced analytics technologies
Açık kaynak kodlu veri bilimi ve ileri analitik teknolojilerinin benimsenmesi ve kullanılması
- Tez No: 758104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAYRİ TONGARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Veri biliminde açık kaynak kodlu teknolojilerin yaygınlaşmasıyla beraber kurumlar açık kaynak ekosistemlerine yönelmeye başladı. Organizasyonlardaki vatandaş veri bilimcilerinin sayısının artmasıyla birlikte iş birimlerinde yeterli teknik altyapıya sahip olmayan bireylerin de bu açık kaynak kodlu teknolojileri benimseme ve kullanma ihtiyacı doğdu. Bu durum büyük tedarikçi firmalar tarafından sağlanan ve bu yüzden de doğası gereğiyle daha çok güven veren teknolojilerle çalışmaya alışmış bireyler için önemli bir değişiklik ifade etmektedir. Bu sorunu ele almak için kurumlardaki açık kaynak kodlu veri bilimi ve ileri analitik teknolojilerin (OSDST) kullanımını etkileyen güvene dayalı faktörleri araştıran bir model geliştirdik ve test ettik. Veri toplamak için saha araştırması yürüttükten sonra modelin geçerliliğini ve hipotezlerini test etmek için Kısmi En Küçük Kareler-Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemini kullandık. Sonuçlar, kullanılan açık kaynak kodlu teknolojilere duyulan güvenin bu teknolojilerin hem algılanan faydaları hem de kullanıcı memnuniyeti üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bulgular, durumsal normalliğin ve veri bilimi komünitelerine duyulan güvenin, halihazırda kullanımakta olan açık kaynak kodlu teknolojilere duyulan güveni pozitif olarak etkilediğine işaret etmektedir. Bu araştırma, bilgimiz dahilinde, açık kaynak kodlu veri bilimi ve ileri analitik teknolojilerinin kurumlardaki bireysel kullanımını araştıran ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Due to the ubiquity of open source technologies in data science, organizations started to lean towards open source ecosystems. With the increasing number of citizen data scientists in organizations, individuals in business units with non-technical backgrounds also need to adopt and utilize these technologies. This signifies a substantial change for individuals who are used to working with proprietary technologies for which relying on a major vendor is inherently more reassuring. To address this problem, we develop and test a model that examines the trust-based determinants of the continued use of open source data science and advanced analytics technologies (OSDST) in organizations. We conducted a field survey methodology for data collection purposes. We used Partial Least Squares Structured Equation Modeling (PLS-SEM) to test the model's validity and the hypothesized relationships. Our results indicate that trust in OSDST strongly influences usefulness perceptions and user satisfaction. We have also found that situational normality and trust in the data science community are two direct determinants of trust in OSDST. Further, compared to the top management championship, we found that the championship of co-workers plays a more central role in shaping trusting beliefs. To the best of our knowledge, this is the first study investigating the individual use of OSDST in organizations, where most individuals actively adopt and utilize open source technologies for the first time.