Early morpho-orthographic decomposition in Persian simple verbs
Farsça basit fiillerde erken morfo-ortografik ayrıştırma
  1. Tez No: 758163
  2. Yazar: AREF ALAMDAR MILANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAVEL LOGACEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Psikodilbilim araştırmalarında yaygın bir sorun, dil işleme ve üretim modellerini değerlendirmek için diller arası kanıt eksikliğidir. Yazılıların morfolojik işleme çalışmaları da aynı sorundan muzdariptir. Bu çalışmaların çoğu Latin kökenli alfabeler üzerinde yapılmıştır. Bu tezin temel amacı, farklı bir yazı sistemine sahip, az çalışılmış bir dil olan Farsça'da yazılı kelimelerin morfolojik işlenmesiyle ilgili araştırmaların bulgularını değerlendirmektir. Bu çalışma aynı zamanda, erken dönem biçim-yazımsal işlemenin kapsamını araştırmayı amaçladı. Çalışmanın ek bir amacı, özellikle Alt-sözcük (sub-lexical) ve Sözcüklerüstü (supra-lexical) teorilerinin ve kenar-hizalı Gömülü Kelime Aktivasyon Modeli (Edge-aligned Embedded Word Activation Model) ve Tam Ayrıştırma Modeli (Full Decomposition Model) olmak üzere farklı yazılı kelime işleme teorilerinin tahminlerini test etmektir. Maskeli hazırlama sözcüksel karar görevinin sonuçları, özdeş gövdeli son ekli çekimli fiil formlarında ve bir önek ve bir sonek arasına gömülü olduğu özdeş gövdelere sahip çekimli fiil formlarına ulaşmayı başaran bir biçime dayalı ayrıştırma mekanizmasına işaret eder. Bununla birlikte, gövdeleri aynı olmayan çekimli fiil formları, herhangi bir hazırlama etkisi vermemiştir. Bu bulgular, morfolojik işlemenin alt-sözcüksel teorilerine destek vermektedir.
Özet (Çeviri)
A prevalent problem in psycholinguistic studies is lack of cross-linguistic evidence to evaluate models of language processing and production. Studies of morphological processing of written words suffer from the same issue. Most of these studies were conducted on Latin-based alphabets. The primary purpose of this thesis was to assess the findings in studies of morphological processing of written words in Persian, an under-studied language with a different writing system. This study also aimed to investigate the extent of early morpho-orthographic processing during which even pseudo-complex words like 'corner' are decomposed into 'corn' and 'er', in the same way that 'farmer' is decomposed into 'farm' and 'er'. An additional aim of the study was to test the predictions of different theories of written word processing, in particular the sub-lexical and supra-lexical accounts as well as the Edge-aligned Embedded Word Activation Model and the Full Decomposition Model. The results of a masked priming lexical decision task point towards a form-based decomposition mechanism that manages to access the root in suffixed inflected verb forms with identical stems as well as inflected verb forms with an identical stem where the stem was embedded between a prefix and a suffix. However, inflected verb forms whose stems were not identical to that of the target did not yield any priming effects. These findings lend support to the sub-lexical theories of morphological processing.