The making and unmaking of the Zonguldak Coal Basin: Deindustrialization as a process
Zonguldak Kömür Havzası'nın icadı ve çözülüşü: Bir süreç olarak sanayisizleşme
  1. Tez No: 758164
  2. Yazar: MUSTAFA KEREM TOKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SUNA BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Zonguldak Kömür Havzası'nın sanayisizleşmesinin sosyal, ekonomik ve politik olarak nasıl kurgulandığını incelemektedir. Havza, yüzyılı aşkın madencilik tarihiyle müsemma, Türkiye'de emeğin ve sanayinin başkenti olarak anılsa da 1980'lerden bu yana uygulanan sanayisizleşme politikaları sebebiyle bu özelliklerini kaybetme noktasına gelmiştir. Bu dönüşümü anlayabilmek adına, bu tez öncelikle havzanın bir kaynak çıkarım cephesi haline getirilmesinin tarihine odaklanmaktadır. Devlet yöneticileri bu dönemde havzaya hususi önem atfetmiş, kömür akışını güvence altına almak kaydıyla ülkenin muassır medeniyetler seviyesine ulaşacaklarına inanmışlardır. Bu çalışma, Zonguldak kömürünün ulusal ekonomi için önemi irdeledikten sonra, bu önemin göreceli olarak yitiminin ve havzanın merkezi hükümetler tarafından neden ve hangi şartlarda bir yük olarak görülmeye başlandığının incelemesini yapmaktadır. Bu minvalde, kömürün değerini hesaplama yolunda yeni bir ekonomi-politiğin ortaya çıkışını, neoliberal yeniden yapılanmayla birlikte devlet ve enerji piyasasının dönüşümünü ve kömür madencilerinin bu neoliberal hesaplama biçimine karşı direnişlerini konu edinmektedir. Bu tez, Türkiye'de yaşanan neoliberalleşmenin, havza özelinde sanayisizleşmenin kapısını ve meşruiyet zeminini oluşturduğunu iddia etmektedir. Üçüncü olarak ise havzada sanayisizleşmeyi ele avuca getiren politika ve araçları incelemektedir. Bu inceleme sonucunda sanayisizleşmenin bir sonun başlangıcına işaret etmediğini havzadaki üretim biçimi ve kapasitesinin özel sermaye lehine yeniden yapılandırılmasıyla devam ettiğini vurgulamaktadır. Bu tez için Zonguldak'ta derinlemesine görüşmeler, hayat hikayeleri derleme ve gözlemleri içeren etnografik araştırma yöntemlerini kullanarak saha araştırması ve arşiv çalışması gerçekleştirdim. Bu tez, görüşmecilerin hayat hikayelerine öncelik vererek, Türkiye'nin neoliberalleşme sürecini eleştirel bir şekilde ele almayı, sanayisizleşme ve emek tarihi çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the social, economic, and political construction of the deindustrialization of the Zonguldak Coal Basin. For more than a century, the Zonguldak Coal Basin has been associated with coal mining, the capital of labor, and the industrial hub of Turkey, albeit these characteristics have been eroding by the deliberate policies and apparatuses of deindustrialization since the 1980s. In order to understand this particular phenomenon, this thesis firstly focuses on the long history of making the Zonguldak Coal Basin as a resource frontier of both the Ottoman Empire and the Turkish Republic where the state authorities fueled their dreams of progress and a civilized nation by trying to secure the flow of coal. Secondly, it explores how this coal basin which has been central to the national economy, has come to be perceived as a burden. Within that context, it critically evaluates the emergence of a new way to calculate the value of coal due to the neoliberal restructuring of the state and energy market, as well as the concomitant resistance of coal miners to that neoliberal calculation. This thesis claims that neoliberalization process, in general, paved the way for the deindustrialization of the basin in particular. In relation to that, thirdly, this study examines the apparatuses and policies of deindustrialization, emphasizing that the term deindustrialization does not refer to the“coming to an end”, but rather to a reconfiguration in the mode and capacity of coal production in favor of private operators in the basin. For this thesis, I employed ethnographic field research methods consisting of in-depth interviews, life histories, and collecting archival material. By examining a case study from the Global South, this study aims primarily to critically engage with Turkey's neoliberalization process and contribute to the field of labor history and studies on deindustrialization.