Foreign financial aids and its impact on economic growth of a nation
Yabancı finansal yardımlar ve bir milletin ekonomik büyümesine etkisi
- Tez No: 758186
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeryüzündeki her ulus, vatandaşlar ve genel olarak toplum üzerinde de önemli etkisi olan daha iyi bir ekonomi ister. Ekonomik büyüme terimi her şeyi kapsar ve ekonomik büyümeyi sağlamak için dikkate alınması gereken faktörler vardır. Bu faktörlerden bazıları, bir ulusun doğal kaynakları, beşeri sermayesi, doğrudan Yabancı Yatırımların çekiciliğine yönelik iş ortamı ve bizi bu çalışmanın konusuna getiren Dış Mali Yardımları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Bu çalışma, bir vaka çalışması olarak Nijerya'yı kullanan bir ulusun dış finansal yardımlarını ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemiştir. Çalışmanın amaçları, Nijerya'da dış mali yardımların ekonomik büyümeyi hızlandırdığı belirli alanları ve sektörleri incelemek, Nijerya'ya yönelik Dış Mali Yardımların nedensel faktörlerini değerlendirmek ve Nijerya'ya yönelik Dış Mali Yardımların beklentilerini ve zorluklarını analiz etmekti.
Özet (Çeviri)
Every nation on earth desires a better economy which also has significant effect on the citizenry and the society at large. The term economic growth is all encompassing and there are factors to be taken into cognizance to achieve economic growth. Some of these factors include but not limited to the natural resources of a nation, human capital, business environment to the attraction of Foreign Direct Investment and Foreign Financial Aids which brings us to the topic of this study. This study has examined the foreign financial aids and its impact on economic growth of a nation using Nigeria as a case study. The objectives of the study were to examine specific areas and sectors foreign financial Aids have accelerated economic growth in Nigeria, evaluate the causal factors of Foreign Financial Aids to Nigeria and analyze the prospects and challenges of Foreign Financial Aids to Nigeria.