The effect of political business cycles on the structural change
Politik iş çevrimlerinin yapısal değişiklikler üzerine etkisi
  1. Tez No: 758187
  2. Yazar: ESRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEKCAN YÜCEL, DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de 1960'lar ve 2020 arasındaki politik iş çevrimlerinin var olduğunu göstermektedir. Farklı bağımlı değişkenlerle birlikte çeşitli siyasi politik kukla değişkenler kullanılmaktadır. Hükümette sağ parti yönetiminden sol partiye geçiş, akademik özgürlüğü, kültür ve sağlık bakanlığının harcamalarını artırırken, askeri harcamaları ve din işlerine yapılan harcamaları azaltmaktadır. Ayrıca, hükümetin birkaç parti ile koalisyon halinde kurulması transfer harcamalarında bir artış yaratmaktadır. Bununla birlikte, politik iş çevrimlerinin toplam faktör verimliliği üzerindeki etkisini ve emeğin düşük verimli sektörden yüksek verimli sektörlere yeniden tahsisini sorguladık. Yapısal değişimle ilgili regresyon sonuçları, sol partiye doğru bir kaymanın toplam faktör verimliliğini ve sanayide emek verimliliğinin bileşenler arasındaki parçasını artırdığını, ancak tarımsal istihdamı ve tarımdaki emek verimliliğinin bileşenler arasındaki parçasını azalttığını göstermektedir. Yapısal modeller bir etkinin varlığını gösterirken, VAR modellerinin tümü bunu göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This research provides evidence of political business cycles in Turkey between the 1960s and 2020s. Several political color dummy variables are employed with different dependent variables. While a shift from right-wing party to left-wing party increases the growth of academic freedom and spending of the ministry of culture and health, it lowers military expenditure and spending on religious affairs. However, if the government is formed as a coalition with several parties, it creates an increase in the growth of the transfer expenditure. Then we questioned the impact of the cycle on the total factor productivity and reallocation of labor from low-productivity sector to high- productivity ones. The results of structural change-related models indicate a shift toward the left-wing party increases total factor productivity and between component of labor productivity in the industry, but it lowers the agricultural employment and between component of agriculture. While structural models indicate the presence of an effect, not all of the VAR models do.