Para ve maliye politikaları arasında koordinasyonun konjonktürel dalgalanmalar üzerindeki etkisi
Impacts of coordination between monetary and fiscal policies on business cycles
- Tez No: 258188
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Para ve maliye politikası araçlarının birbirlerini doğrudan veya dolaylı birçok kanaldan etkiledikleri bilinen bir gerçektir. Bu etkileşim para ve maliye politikaları arasındaki koordinasyonun önemini artırmaktadır. Koordinasyon bu politikaları yürütme yetkisine sahip otoriteler arasındaki uyumu ifade eder. Son yıllarda gözlemlenen kamu açıklarındaki artış ve bu açıkların ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi, konjonktürel dalgalanmaların hafifletilmesinde önemli bir faktör olarak uygun politika karmasının belirlenmesini gündeme getirmiştir. Bundan dolayı araştırmacılar dikkatlerini büyük ölçüde para ve maliye politikaları arasındaki koordinasyonun analizine yöneltmiştir.Bu tezin amacı para ve maliye politikaları arasındaki koordinasyonu Türkiye kapsamında araştırmaktır. Daha spesifik olarak çalışma, bu politikalar arasındaki etkileşimin ortaya konması, söz konusu etkileşimin ekonomi üzerindeki etkilerinin açıklanması ve politikalar arasındaki koordinasyonun konjonktürel dalgalanmaların hafifletilmesindeki rolünün değerlendirilmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu amaç doğrultusunda para ve maliye politikası araçları arasındaki etkileşim 1987:q1-2007:q3 dönemi üçer aylık verileri kullanılarak yapısal vektör hata düzeltme modeli vasıtasıyla incelenmiştir. Analiz sonuçları Türkiye ekonomisinde (i) politika değişkenlerinin birbirlerini kısa dönemde etkilediğini, (ii) politika araçlarının birbirlerinin birincil hedefleri üzerindeki etkisini değiştirdiğini ve (iii) politikalar arasındaki etkileşimi göz ardı eden standart modellerin politika araçlarının ekonomi üzerindeki etkisini olduğundan fazla tahmin edebildiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular politika yapıcıların, etkin istikrar politikalarının belirlenmesinde söz konusu etkileşimi de dikkate almaları gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that instruments of monetary and fiscal policy affect each other through many direct and/or indirect channels. These interactions increase the importance of the coordination between monetary and fiscal policies. The coordination implies the harmony among the institutions that are authorized to conduct monetary and fiscal policies. Rising public deficits and its negative effects on the economy that observed in the recent years consequently lead to determine the appropriate policy mix which is an important factor in smoothing business cycles. Therefore, researchers have paid their considerable attention to analyze the coordination between monetary and fiscal policies.The purpose of this study is to investigate the coordination between monetary and fiscal policies in the case of Turkey. More specifically, the study concentrates on demonstrating the interaction between those two policies, explaining the impact of this interaction on the economy and assessing the role of the coordination among the policies in smoothing business cycles. To accomplish the purpose, the interactions between monetary and fiscal policy instruments are empirically examined by employing quarterly data covering the period 1987:q1-2007:q3 by means of structural vector error correction model (SVECM). The results indicate that (i) the policy variables affect each other in the short run, (ii) an instrument may lead to a change in the impact of other instruments on their primary objectives and (iii) the standard models that ignore the interactions between fiscal and monetary policies may overestimate the impacts of a policy instrument on the economy. These findings reveal that policy makers should take into account these interactions in determining effective stabilization policies.