Colonial and post colonial perspective of Rudyard Kipling's Kim and Arundhati Roy's The God of Small Thing: A comparative study
Rudyard Kipling'in Kim ve Arundhati Roy'un The God of Small Things'na sömürge ve sömürge sonrası perspektif: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 758195
  2. Yazar: RAKAN ASSI KHALAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, Rudyard Kipling'in Kim ve Arundhati Roy'un The God of Small Things'inde taklitçiliği, kimliği, çokkültürlülüğü, ırkın rolünü ve kültürel sömürgeciliğin Hindistan'ın sakinleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi, sömürgeci ve sömürge sonrası bakış açılarını vurgulamayı amaçlamaktadır. Sömürgecilik, sömürgeleştirilmiş insanların yaşamları üzerinde çeşitli etkilere sahipti. Araştırmacı, bu çalışmayı yürütmek ve amaçlarına ulaşmak için nitel bir analiz yöntemi kullanır. Çalışma bir giriş, dört bölüm ve sonunda bir sonuçtan oluşmaktadır. Başlangıçta romanlar ve romancılar hakkında tanıtım notları verildi. Çokkültürlülük, diaspora, taklitçilik ve melezlik gibi sömürge ve sömürge sonrası kavramları detaylandırıldı. Hindistan'ın tarihsel bağlamı da dikkate alınmıştır. Ayrıca her iki romanda da, yani Kim ve The God of Small Things'nda kültür, ırk ve kimlik araştırılır. Çalışmanın bulguları, Kızılderililerin hayatlarında ırk ve kimlik meselesini gündeme getiren her iki romanda da çok kültürlülük, taklit ve melezlik ipuçlarının bolca bulunduğu sonucuna varıyor. Sömürgeciliğin etkileri, bir yanda beyaz ve siyah, sınıf ve ırk, Kızılderililer ve İngilizler arasındaki ve diğer yanda Hindistan'daki sınıflar arasındaki, yani Kızılderililer arasında aynı bağlam ve kültür içinde dokunulabilir ve dokunulmaz arasındaki bölünme sorununu gündeme getirdi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the mimicry, identity, multiculturalism, the role of race and cultural colonialism's impacts on India's inhabitants in Rudyard Kipling's Kim and Arundhati Roy's The God of Small things, highlighting colonial and Post colonial perspectives. Colonialism had diverse effects on the lives of the colonialized people. The researcher utilizes a qualitative analysis method to conduct this study and achieve its objectives. The study consists of an introduction, four chapters and a conclusion at the end. In the beginning, introductory notes about novels and novelists were given. Colonial and Post colonial concepts of multiculturalism, diaspora, mimicry and hybridity were elaborated. The historical context of India has also been given due consideration. Besides, culture, race and identity in both the novels, i.e. Kim and The God of Small Things, are explored. The study's findings conclude that multiculturalism, mimicry and hybridity hints are in abundance in both the novels which gave rise to the issue of race and identity in the lives of the Indians. The effects of colonialism aroused the issue of divide between white and black, class and race between Indians and British on one hand and within classes in India on the other hand i.e., between touchable and untouchable within same context and culture among Indians.