Dünya'da önemli lojistik merkezlerin incelenmesi ve Türkiye'nin bu merkezler içerisindeki yeri
Investigation of important logistics centers in the world and Turkey's place in these centers
- Tez No: 758194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Lojistik, üretim için gerekli girdilerin ve bilgi akışlarının hem işletme içinde hem de dağıtım kanalı genelinde tedarik, sevkiyat ve depolama süreçlerinin stratejik yönetimi ve maliyet etkin sipariş karşılama yöntemleri ile sürekli kar maksimizasyonunun sağlanmasıdır. Son yıllarda gündeme gelen lojistik kavramının 21. yüzyılda ortaya çıktığı anlaşılsa da kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Lojistik, günümüz küreselleşmesi ve artan rekabet koşullarında değişen ve gelişen müşteri beklentilerinin karşılanmasında en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Lojistik sektörü dünyada ve Türkiye'de büyümekte ve lojistik sektörünün potansiyeli her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Dünya mal ticaretinin artması ve küreselleşme, lojistiğin önemini daha da artırmaktadır. Rekabetin yoğun olduğu küresel pazarda alıcılar, doğru yerde, doğru zamanda, doğru kalitede ve daha düşük fiyata ürün arıyorlar. Lojistik faaliyetlerin ve süreçlerin etkin bir şekilde yürütülmesi hem işletmenin karlılığına hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında lojistik kavramlara ve önemine yer verilmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki lojistik köy uygulamaları örnekleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın amacı dünyadaki ve Türkiye'deki lojistik köyleri incelemek ve karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Logistics provides continuous profit maximization with the strategic management of the supply, shipment, and storage processes and cost-effective order fulfillment methods of the inputs and information flows required for production, both within the enterprise and throughout the distribution channel. Although it is understood that the concept of logistics, which has come to the fore in recent years, emerged in the 21st century, its roots date back to ancient times. Logistics has become one of the essential elements in meeting the changing and developing customer expectations in today's globalization and increasing competition conditions. The logistics sector is growing in the world and Turkey, and the potential of the logistics sector is better understood daily. The increase in world goods trade and globalization increase the importance of logistics even more. In the competitive global market, buyers are looking for products at the right place, at the right time, with the right quality, and at a lower price. Therefore, the effective execution of logistics activities and processes contributes to the enterprise's profitability and the country's economy. In this study, logistics concepts and their importance are included. Furthermore, information is given about the examples of logistics village applications worldwide and in Turkey. The study aims to examine and compare the logistics villages worldwide and in Turkey.