Episodic features of collective and vicarious memories
Kolektif ve vekil anıların epizodik özellikleri
- Tez No: 758196
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Klasik epizodik-semantik bellek ayrımı, bir anının epizodik bellek olarak kabul edilebilmesi için doğrudan deneyimlenmesi gerektiğini belirtir. Bir dizi araştırmacı ise epizodik-semantik ayrımının dolaylı olarak deneyimlenen berrak olayları sınıflandırmak için yetersiz olduğunu iddia etmektedir. Ancak, bu iddiaları destekleyen yeterli ampirik çalışma bulunmamaktadır. Bu boşluğu doldurmak için, dolaylı olarak yaşanmış olayları ve bu olayların canlılık, yeniden yaşama hissi, duyguların yoğunluğu ve muhtemelen fiziksel tepkilere neden olma gibi fenomenolojik özelliklerini iki deneyde inceledim. Dolaylı olarak deneyimlenen ve güçlü fenomenolojik niteliklere sahip olayların var olduğunu ve bu niteliklerin öz-sürekliliği koruma gibi kişisel işlevlerle ve dünyayı anlama gibi politik işlevlerle tahmin edilebileceğini varsaydım. İlk çalışma (N = 440 olay) toplumsal hafızaya, ikinci çalışma ise (N = 332 olay) vekil anılara odaklandı. Her iki çalışmada da katılımcılar doğrudan veya dolaylı olarak deneyimledikleri beş anı yazdılar ve bu beş anıdan en önemli ve en önemsiz olanı değerlendirdiler. Veriler, insanların yüksek fenomenolojik özelliklere sahip dolaylı olarak yaşanmış anıları rapor ettiklerini ve bu özelliklerin anıların kişisel ve politik işlevleri tarafından pozitif bir şekilde tahmin edilebileceğini ortaya koymuştur. Bu tezdeki bulgular, ikili epizodik-semantik bellek ayrımının yetersiz olduğunu ve anıları daha iyi sınıflandırmak ve anlamak için ikili ayrımlardan ziyade kesintisiz ve çoklu boyutları olan bir modele ihtiyacımız olduğunu gösterdiğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
The classical episodic-semantic memory distinction states that a memory should be directly experienced to be considered as episodic memory. However, a number of researchers claim that the episodic-semantic distinction is insufficient to classify indirectly experienced vivid events but there were not many empirical studies testing their claims. To fill that gap, in two experiments I analyzed indirectly experienced events and their phenomenological features such as vividness, sense of reliving, intensity of emotions and their possibility of causing physical reactions. I hypothesized that indirectly experienced events with strong phenomenological qualities exist and that these qualities could be predicted with personal functions such as preserving self continuity and with political functions, such as understanding the world. The first study (N = 440 events) was focused on collective memories and the second study was focused on (N = 332 events) vicarious memories. In both studies, participants wrote five memories which could be directly or indirectly experienced and evaluated the most and the least important memories among those five memories. Our data revealed that people reported indirectly experienced memories with high phenomenological features and that these features are positively predicted by the personal and political functions of the memories. I argue that my results show that the dichotomous episodic-semantic memory distinction is insufficient and that we need a multi-dimensional continuous model to better classify and understand memories.