Sağlık sosyolojisi ekseninde Türkiye'de sağlık turizminin yeri ve önemi
The place and importance of health tourism in Turkey on the axis of health sociology
  1. Tez No: 758205
  2. Yazar: ALİYE KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin konusu, sağlık turizmi ve ülkemizde yapılan sağlık turizmi çeşitlerinin betimsel bir şekilde sağlık sosyolojisi ekseninde incelenmesidir. Araştırmanın amacı ise geçmişten günümüze sağlık sosyolojisinin tarihsel gelişimi ve literatürde kuramsal olan sağlık teorilerini incelemek, sağlık sosyolojisi ve turizm arasındaki ilişkiye dikkati çekmek, ülkemize yapılan seyahatlerin sağlık turizmi çerçevesinde Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre açıklanmasını sağlamaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle oluşturulmuştur. Aynı zamanda doküman analizi ve gözlem tekniklerinden de yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgular kısmı Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre değerlendirildiğinde şu olgular elde edilmiştir: Türkiye, sağlık turizmi sektöründen ziyade eş, dost, akraba ziyaretlerini gerçekleştirmek amacıyla tercih edilmektedir. Sağlık turizmi bakımından ise sonuç, sağlık turizmi sektörüne daha fazla bütçe ayrılmalı ve teknoloji alanında yenilikler gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to examine health tourism and the types of health tourism in our country in a descriptive way on the axis of health sociology. The aim of the research is to examine the historical development of health sociology from past to present and the theoretical health theories in the literature, to draw attention to the relationship between health sociology and tourism, to explain the travels made to our country within the framework of health tourism according to the data of the Turkish Statistical Institute. The research was created with the qualitative research method. At the same time, document analysis and observation techniques were also used. When the findings of the research were evaluated according to the data of the Turkish Statistical Institute, the following facts were obtained: Turkey is preferred for the purpose of visiting spouses, friends and relatives rather than the health tourism sector. In terms of health tourism, the result is that more budget should be allocated to the health tourism sector and innovations should be made in the field of technology.