Küresel grafitli dökme demir dökümünde dolum hızı, döküm sıcaklığı ve metalurji kalitesinin farklı kesit kalınlıkları üzerinde akıcılık özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of filling speed, casting temperature and metallurgy quality on fluidity properties on different section thicknesses in spheroidal graphite cast iron castings
- Tez No: 758207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Küresel Grafitli Dökme Demir (KGDD) malzeme ile farklı döküm sıcaklıkları, kesit ölçüleri ve döküm uygulamalarında malzemenin akıcılık özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle döküm sıcaklığı, metalürji kalitesi, çalışma ortamı için planlanan farklı kesit ölçülere göre akıcılık testi gerçekleştirilmiştir. Hazırlanmış kum kalıplara döküm işlemi yapılmış, akıcılık değerlerine etkileri ve değişen döküm işlemi koşullarında belirlenen kesit kalınlıklarında sıvı metal ilerleme ölçüleri incelenmiştir. Farklı döküm koşullarında kum kalıbı ile döküm işlemlerinde kesit ölçülerine göre ergimiş malzemenin kalıp içerisinde yürüme ölçüleri belirlenerek, FlowCast Döküm simülasyon yazılım programları ile değerlendirilmiştir. Bu nedenle çalışma kapsamında belirlenen malzemelerde değişen döküm şartlarında sıvı metalin akıcılığı ve ilerleme mesafeleri tespit edilmiştir. Bu çalışmada kum kalıba döküm, modelleme, deneysel tasarım, mikroyapı inceleme teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the fluidity properties of the material in different casting temperatures, cross-section dimensions and casting applications with Spheroidal Graphite Cast Iron (SGCI). For this reason, fluidity test was carried out according to different cross-section dimensions planned for casting temperature, metallurgical quality and working environment. Casting process was carried out in prepared sand molds, the effects on the fluidity values and the progress of the liquid metal in the section thicknesses determined under the changing casting process conditions were investigated. The walking dimensions of the molten material in the mold were determined according to the cross-section dimensions in the casting processes with sand mold in different casting conditions and evaluated with FlowCast Casting simulation software programs. For this reason, the fluidity and travel distances of the liquid metal were determined in the changing casting conditions in the materials determined within the scope of the study. In this study, sand casting, modelling, experimental design, microstructure investigation techniques were used.