Contribution of art to higher education students' social and emotional learning
Sanatın yükseköğrenim öğrencilerinin sosyal ve duygusal öğrenmelerine katkısı
  1. Tez No: 758208
  2. Yazar: MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite yaşamları boyunca sanatla ilgilenen yükseköğretim öğrencilerinin sanatın sosyal ve duygusal öğrenmelerine katkısını ve bu katkıya ilişkin algılarını ortaya koymaktır. Yarı yapılandırılmış görüşme yöntemine dayandırılarak yapılmış bu nitel çalışmada katılımcılar İstanbul'da bulunan bir devlet üniversitesinde eğitimine devam eden en az iki seçmeli sanat dersi almış lisans öğrencileri arasından seçilmiştir. Katılımcıların yaşları 20 ile 38 arasında değişmektedir. Görüşmeler COVID-19 pandemi tedbirleri çerçevesinde çevrim içi olarak yapılmıştır. Görüşmeler sırasında öncelikle demografik bilgiler toplanmış ardından görüşme soruları yönlendirilerek katılımcıların sanat deneyimlerine dair bilgiler sosyal ve duygusal öğrenmenin bileşenleri çerçevesinde toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen bilgiler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre katılımcıların lisans eğitimleri süresince aldıkları seçmeli sanat dersleri öz farkındalık, özgüven, öz disiplin, iç huzur, iç motivasyon, sosyal farkındalık, adaptasyon, sosyalleşme gibi bireysel ve sosyal katkılar sağlamıştır. Bunun yanında akademik olarak da yeni kariyer hedefleri belirleme ve daha iyi bir üniversite hayatı geçirme konusunda katkı sağlamış olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan analizler sanatın önemli bir öğrenme aracı olduğunun altını çizmekte ve yükseköğrenim öğrencilerinin sosyal ve duygusal öğrenmelerine katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the contribution of art to the social and emotional learning of higher education students, who are interested in arts during their university life, and their perceptions about this contribution. In this qualitative study based on the semi-structured interview method, the participants were selected from among undergraduate students who took at least two elective art courses at a state university in Istanbul. The ages of the participants ranged from 20 to 38. Interviews were held online within the framework of COVID-19 pandemic measures. During the interviews, demographic information was collected first; then, the interview questions were directed and the information about the participants' art experiences was collected within the framework of the components of social and emotional learning. The information obtained from the interviews was analyzed by the thematic analysis method. According to the findings of the study, the elective art courses that the participants took during their undergraduate education provided individual and social contributions such as self-awareness, self-confidence, self-discipline, inner peace, inner motivation, social awareness, adaptation, and socialization. In addition, it has been observed that it has contributed to determining new career goals and having a better academic life. The analyses underline that art is an important learning tool and reveal that it contributes to the social and emotional learning of higher education students.