Gender, violence and social norms in Turkish psychological dramas
Türkiye'deki psikoloji temalı dizilerde toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddet ve toplumsal normlar
  1. Tez No: 758210
  2. Yazar: YASEMİN BAHLOUL NİRUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHPARE SELCAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yaklaşık son yirmi yıldır Türkiye'de televizyon dizileri ekonominin önemli bir parçası haline geldi. Bu süreçte televizyon dizilerinde kimi zaman izleyicinin, kimi zaman ise dış faktörlerin etkilediği birçok sebepten ötürü farklı trendler gelişti. Bütün bu trendlerin yanı sıra, özellikle COVID-19 salgınından sonra Türkiye'de psikoloji içerikli veya psikolojik unsur taşıyan dizilerin sayısında ciddi bir artış oldu. Bu trende en çok katkıyı sağlayan, alanındaki başarısıyla dikkat çeken bir isim oldu. Gülseren Budayıcıoğlu psikiyatr, yazar ve yapımcı kimlikleriyle sektörde sadece birkaç yılda büyük bir etkiye ulaştı. Yaklaşık dört dizisinin aynı zamanlarda farklı kanallarda gündeme gelmesiyle ve her birinin çok yüksek reyting sıralamalarına ulaşmasıyla başarısı dikkat çekti. Bu başarının ilgi çekici örneği ise kendi terapi odasından hikayeleri birebir aktardığı dizisi Kırmızı Oda oldu. Bu dizi tamamen bir terapi odasında geçmesinin yanı sıra danışanların özel hayatlarından, bilinçaltından geçenlere, en derin sırlarından, korkularına normalde izleyicinin görmesinin imkansız olduğu bilgileri izleyiciye iç alandan sundu. Dizi açık bir şekilde şiddeti durdurma misyonuyla üretildi ve bu içeriğin birçok alanına yansıtıldı. Bu tez, Türkiye'deki güncel medya yapılarını ve bu dizinin hükümet oluşumlarından aldığı direkt desteği göz önünde bulundurarak bu misyonun rastlantısal olmadığını ve dizinin Türkiye'nin güncel siyasal ve sosyal yapısıyla ilgili bir ayna etkisi gösterişini açıklamak amacıyla yazılmıştır. Dizide çok kez vurgulanan cinsiyet, şiddet, toplum, akıl sağlığı ve ailenin korunması gibi konulara yönelik sunulan bakış açılarının da siyasi iktidar tarafından desteklenen ve sunulan ideolojiyle nasıl örtüştüğü araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
TV series have been an important part of the Turkish economy for the last two decades. There have been many different trends overtime in terms of TV content, however after the COVID-19 pandemic, the psychological dramas suddenly took over the television. One name came forward the most; the psychiatrist, writer and producer Gülseren Budayıcıoğlu already produced four TV series based on her own books, in which she wrote about the lives of her patients. One of these series, named the Red Room (Kırmızı Oda), is a drama that is filmed in a psychiatry room that is almost an exact replica of Gülseren Budayıcıoğlu's therapy room. The Red Room became an extreme success story due to its high ratings and viewing records. The Red Room and Gülseren Budayıcıoğlu claim that their mission is to stop the violence with this carefully structured show, which also received appreciation and support from the government institutions. This thesis does not focus on the psychological reasons behind the increased attention of the audience; instead it aims to analyse the sociological and political positioning of the popular dramas within the dynamics of the current Turkish media. Considering the amount of influence and power that the current government has on the structure of the Turkish media, the structures and conditionings within the series, The Red Room, which consists of strong ideologies towards gender, violence, society, mental illness and most importantly the protection of the family, are far from coincidental. This thesis aims to analyze the social codes that are embedded and portrayed in the Red Room based on gender, violence and family to further understand the presentation of the ideologies in power through the current media in Turkey.