The ambiance effect on customer retention in coffee shops
Kahvelerde müşteri muhafaza etkisi üzerindeki ambians etkisi
- Tez No: 758209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Interior Design and Decoration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kahvehaneler, dünya çapında sayısız yayılmakta olup, ana sosyal toplanma yerleridir ve öğrenciler veya çalışanlar okumak veya çalışmak için onlara giderler. Müşteriler için tekrar ziyaret niyetleri birçok kahve dükkanı işletmesi için önemlidir ve temel olarak çalışmalar müşteri memnuniyetinin müşteri sadakatini nasıl etkilediğini göstermektedir. Hizmet kalitesi ve kahve kalitesinden uzakta, ambiyansın müşteri memnuniyeti üzerinde büyük bir rolü vardır ve ambiyansın müşteriyi elde tutmayı nasıl etkilediğini destekleyen yeterli literatür yoktur. Bu araştırmanın temel amaçları ambiyans faktörleri, ışık, müzik, temizlik, düzen ve dekorasyon arasında müşteri memnuniyeti ve sadakatinin oynadığı rolü araştırmaktır. Farklı ambiyanslara sahip üç yerel kahve dükkanı araştırıldı. Çalışma, yapılar arasındaki ilişkiyi göstermek için önceki araştırmalardan alınan bir modeli tasvir ediyor. Bu kafelerden en az birini ziyaret eden tüketiciler için kendi kendine yapılandırılmış bir anket dağıtıldı. Müşteri memnuniyetinin ve müşteri sadakatinin, bir bütün olarak ambiyans ile müşteriyi elde tutma arasında aracılar olduğunu, ancak ışık, dekorasyon ve müşteriyi elde tutma arasında kısmi bir aracı olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca düzen, müzik ve temizliğin müşteriyi elde tutma üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ve müşteri memnuniyeti ile müşteri sadakatinin bunlar arasında aktif aracılar olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Coffee places have been spreading numerously around the world as main social gathering places and students or employees go to for studying or working. The revisit intentions for customers are important for many coffee shop businesses. Far away from service quality and coffee quality, ambiance has a great role on customer satisfaction and there are not enough literature supporting how ambiance effects customer retention. Accordingly, the key objective of this research is to investigate the role played by customer satisfaction and loyalty between ambiance factors, light, music, cleanliness, layout and decoration in Istanbul, Turkey. Three coffee shops in Istanbul with different ambiances has been researched. The study portrays a model that is drawn to previous research to illustrate correlation between the constructs. A self-structured questionnaire has been distributed for consumers that have visited at least one of those coffee shops. Findings highlight that customer satisfaction and customer loyalty are mediators between ambiance as a whole and customer retention, but a partial mediator between light, decoration and customer retention. They also show that layout, music and cleanliness have no effect on customer retention, and customer satisfaction and customer loyalty are not active mediators between them.