A critical analysis: Labor in Marx, Negri and feminist critiques
Eleştirel bir analiz: Marx, Negri ve feminist eleştirilerde emek
  1. Tez No: 758219
  2. Yazar: TALİTA YALTIRIK
  3. Danışmanlar: DR. GAYE İLHAN DEMİRYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Negri ve feminist yaklaşımlar tarafından Marx'ın ekonomi politik eleştirisine ve toplumsal gerçeklik anlayışına getirilen farklı yorumların izini sürerek, Marx'ın ve Negri'nin emek anlayışlarını ve bu anlayışlara getirilen feminist eleştirileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu incelemede düşünürlerin anlayışlarının mekânsal ve zamansal temelleri ve bedene yaklaşımları da sorgulanmaktadır. İlk olarak, Marx ve Negri'nin emek anlayışları bahsi geçen açılardan incelenmektedir. İkinci olarak, Negri'ye Marx üzerinden getirilen eleştiriler sunulmakta ve Marx'ın anlayışının Negri'nin yaklaşımının ötesine geçtiği boyutlar gösterilmektedir. Son olarak, Negri'nin anlayışına getirilen feminist eleştiriler sunulmakta ve Marx'ın anlayışına getirilen feminist eleştiriler ve yeniden değerlendirmeler incelenmektedir. Bunlara dayanarak, Marx'ın yaklaşımının feminist eleştiriler ışığında bir yeniden ele alınışının Negri'nin anlayışının ötesine geçtiği boyutlar gösterilmektedir. Bu eleştirel inceleme aracılığıyla bu tez, ilk olarak, toplumsal ve siyasal düşünce tarihindeki farklı emek anlayışlarının kavranmasına ve patriyarkal kapitalizmde emeğin, mekânsal-zamansal deneyimin ve bedenin çağdaş görünümlerinin analizine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İkinci olarak, 'Hegelci Marksizm'e 'alternatifler' aramaya yönelik baskın eğilimin bir görünümü olarak Negri'nin diyalektiği yerinden etmeye yönelik arayışı eleştirel bir şekilde incelenmektedir. İzi yirminci yüzyıla kadar sürülebilecek ve çağdaş toplum ve siyaset kuramında etkisi süren bu eğilimin belirli bir görünümünün eleştirel bir şekilde incelenmesi yoluyla toplumsal ve siyasal düşünce tarihindeki bu dönüşümün anlaşılmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Marx's and Negri's understandings of labor and feminist critiques of them by tracing the different interpretations of Marx's critique of political economy and his understanding of social reality by Negri and feminist approaches. In this examination, the spatial and temporal grounds of their understandings and their approaches to body are also questioned. Firstly, Marx's and Negri's understandings of labor are examined in terms of these aspects. Secondly, the critiques of Negri through Marx are presented, and how Marx's understanding goes beyond Negri's approach is demonstrated. Finally, feminist critiques of Negri's understanding are presented, and feminist critiques and reconsiderations of Marx's understanding are examined. Based on these, how a feminist reconsideration of Marx's approach in light of feminist critiques goes beyond Negri's understanding is demonstrated. Through this critical examination, firstly, this thesis aims to contribute to comprehending the different understandings of labor in the history of social and political thought and to the analysis of the contemporary appearances of labor, spatial-temporal experience and the body in patriarchal capitalism. Secondly, Negri's search for the displacement of dialectics is examined critically as an appearance of the dominant tendency of searching for 'alternatives' to 'Hegelian Marxism'. Through the critical examination of a particular appearance of this tendency, which can be traced back to the twentieth century and which is still influential in contemporary social and political theory, it is aimed to contribute to understanding this transformation in the history of social and political thought.