An essay in macroeconomics
Makroekonomi üzerine bir deneme
  1. Tez No: 758220
  2. Yazar: MEHMET AKIN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ KAYGUSUZ, DOÇ. DR. İNCİ GÜMÜŞ, DOÇ. DR. SADETTİN HALUK ÇİTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu makale, işsizlik sigortasının işsizlik oranı, ücretler, refah, firmaların büyümesi ve karlılık üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaçla, Acemoglu and Hawkins (2014)'un rastgele arama modelinden yararlanıp, modele işşizlik sigortasını ekleyerek modeli geliştiriyorum. İşşizlik sigoratasının etkisini belirlemek için modelimi ABD ekonomisine göre kalibre ederek nicel bir analiz yapıyorum. Yaptığım nicel analiz ortaya koyduğu sonuçlar şu şekildedir: Kazançlar üzerindeki orantılı vergi oranı arttıkça, işsizlik ve istihdamın akış değerleri sırasıyla yükselir, zirveye ulaşır, ve düşer. Bu davranış sosyal refaha da yansır: sosyal refah yüzde 1,7 vergi oranıyla zirveye ulaşır ve sonra düşer. Ek olarak, vergi oranı artırmak daha yüksek ücretlere yol açar ve bu da firmalar tarafından ilan edilen açık pozisyonların sayısında bir azalmaya neden olur. Buna göre, bu durum işsizlik oranını artırmakta ve işgücü piyasasının sıkılığını azaltmaktadır. Ayrıca, ücret seviyelerindeki artış, firmaların büyüme oranlarında ve kâr oranlarında düşüşe neden olmaktadır. Son olarak, kilit değişkenlerimizin yüzde 1,7 oransal işsizlik sigortası vergisine tepkisini de inceliyorum. Analizim, temel değişkenlerimizin (ücretler, işsizlik ve istihdamın akış değeri, işgücü piyasasının sıkılığı ve refah) tepkisinin kalıcılığını gösterdiğine işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the impact of unemployment insurance on the unemployment rate, wages, welfare, firms' growth, and profitability. To that end, I extend Acemoglu and Hawkins (2014)'s random search model by incorporating unemployment insurance. In order to ascertain the impact of UI, I conduct a quantitative analysis by calibrating my model to the U.S economy. The quantitative analysis states the following results: As the proportionate tax rate on earnings rises, the flow values of unemployment and employment rise, peak, then fall, respectively. This behavior is reflected in social welfare: it reaches the peak at a 1.7 percent tax rate and then declines. The higher tax rate leads to higher wages which in turn causes a decrease in the number of vacancies posted by firms. Accordingly, This increases the unemployment rate and decreases the labor market tightness. Further, the increase in wage levels results in declining in firms' growth rate and profit rate. Lastly, I also examine the impulse response of our key variables to a 1.7 percent proportional unemployment insurance tax. My analysis points out that the response of our key variables (wages, the flow value of unemployment and employment, labor market tightness, and welfare) shows their persistence.