Covid-19 döneminde kamu spotu reklamlarının bireylerin davranışlarına etkisi: Erzincan ili örneği
The effect of public spot advertising on individuals' behaviour in the covid-19 period: The case of Erzincan city
  1. Tez No: 758221
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA SADAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde teknolojinin hayatın her alanına yayılması ile birlikte insanlara ulaşılabilecek mecralar da çok fazla çeşitlilik göstermeye başlamıştır. İnsanlara ürün ya da fikirlerin pazarlanması için ise bütün bu mecralarda reklamlar sıklıkla kullanılmaktadır. Kamu Spotu Reklamları ise özellikle kriz dönemlerinde toplumun doğru yönlendirilebilmesi için sık olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma ile Kamu Spotu Reklamlarının toplumun davranışları üzerinde etkisinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın ana kütlesini Erzincan İl Merkezinde ikamet eden 18 yaş üzeri bireyler oluşturmaktadır. Anketlerin eksik ve hatalı cevapları elendikten sonra 461 anket formu değerlendirmeye alınmış, buradan elde edilen veriler ile analizler yapılmıştır. Literatürde Kamu Spotu Reklamları ile ilgili farklı çalışmalar bulunmasına rağmen Covid-19 salgınına ilişkin yayınlanan Kamu Spotu Reklamlarının insanların davranışlarına etkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız bu konuyu incelemesi ve sonraki çalışmalara yol göstererek katkıda bulunulabilmesi açısından önem taşımaktadır. International Business Machines (IBM) Statistics 25 programı aracılığıyla yapılan analizler sonucunda Kamu Spotu Reklamlarına karşı insanların davranışlarının genel olarak olumlu olduğu, bilgi verme özellikleri ile ilgili ifadelere katılım düzeyinin genel olarak yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ancak katılımcıların maske, mesafe ve temizlik ile ilgili davranışlarının yüksek düzeyde değişmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the spread of technology in all areas of life, the channels that people can be reached have started to show a lot of diversity. Advertisements are frequently used in all these channels to market products or ideas to people. On the other hand, Public Service Advertisements are frequently used in order to guide the society correctly, especially in times of crisis. With this study, it is aimed to determine the effect of Public Service Advertisements on the behavior of the society. The population of the research consists of individuals over the age of 18 residing in Erzincan City Center. After eliminating the incomplete and incorrect answers of the questionnaires, 461 questionnaire forms were evaluated and analyzes were made with the data obtained from here. Although there are different studies on Public Service Advertisements in the literature, there is no study examining the effect of Public Service Advertisements on people's behavior regarding the Covid-19 outbreak. Our study is important in terms of examining this issue and contributing to further studies by guiding it. As a result of the analyzes made through the International Business Machines (IBM) Statistics 25 program, it has been concluded that the attitudes and behaviors of people towards Public Service Advertisements are generally positive, and the level of participation in the statements about informational features is generally high. However, it was determined that the behaviors of the participants regarding mask, distance and cleaning did not change at a high level.