Öğretmenlerin bilgi okuryazarlığı düzeylerinin EBA platformunu kullanma özyeterlikleri ile öğretmen ve okul özellikleri bağlamında incelenmesi
Examination teachers' information literacy levels in the context of the self-efficacy to use EBA platform with teacher and school characteristic
- Tez No: 758247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin EBA platformunu kullanma özyeterliği, öğretmen ve okula ilişkin özelliklerinin bilgi okuryazarlığı düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de farklı bölgelerindeki devlet okullarında görev yapan farklı ders alanlarındaki 420 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama araçları, araştırma sürecinde geliştirilen Öğretmen Bilgi Anketi, EBA Platformu Kullanma Özyeterlik Ölçeği (EPKÖÖ) ve Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği (BOÖ)'dir. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve hiyerarşik çoklu regresyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin EBA platformunu kullanma özyeterliği ile öğretmene ilişkin özelliklerden akademik çalışma amacıyla günlük internet ve bilgisayar kullanım süreleri arasında manidar bir fark bulunmuştuır. Öğretmenlerin EBA platformunu kullanma özyeterliği ile öğretmene ilişkin özelliklerden cinsiyet, mesleki kıdem ve alanları arasında manidar bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin EBA platformunu kullanma özyeterliği ile okula ilişkin özelliklerden akıllı tahta ve internet bulunma durumları arasında istatistiksel olarak manidar düzeyde ilişki bulunmuştur. Dört faktörlü yapıdaki beşli Likert tipi ölçek maddelerinden oluşan bilgi okuryazarlığı ölçeğinden alınan puanları farklı değişkenlerin yordadığı sonucuna varılmıştır. Öğretmene ilişkin özelliklerden kütüphane ve e-kütüphane kullanma sıklığı, akademik çalışma amacıyla bilgisayar ve internet kullanım süreleri, okula ilişkin özelliklerden okulunda akıllı tahta bulunma durumu ile EBA platformunu kullanma özyeterliği; bilgi okuryazarlığı ölçeğinden alınan puanları manidar düzeyde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, examination of relationship between teachers' self-efficacy to use EBA platform, teacher and school characteristics and their information literacy level was aimed. Survey research model was applied in this research. The sample group consist of 420 teachers -in different fields- who were working at public schools in different regions of Turkey. Data collection tools are teacher knowledge questionnaire, self-efficacy scale to use EBA platform and information literacy scale developed during the research process. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and hierarchical multiple regression techniques were used to analyze the data. The research findings revealed that there is a statistically significant relationship between self-efficacy to use EBA platform and availability of smart board and internet at school. There is not any statistically significant relationship between self-efficacy to use EBA platform and gender, professional seniority and fields. Frequency of using library and e-library, computer and internet usage time for academic study from characteristic of the teacher, availability of smart board at school from characteristic of the school and self-efficacy to use EBA platform are found to be statistically significant predictors of teacher' scores from information literacy scale which was composed of likert type items written in four factor structure. Suggestions are made based on the findings about the variables which are associated with the information literacy level.