7-12 yaş arası öğrenme güçlüğü tanısı almış ve tipik gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlerin medya ve televizyon okuryazarlık düzeyleri ile eba tv kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between media and television literacy levels and eba tv use of parents with a diagnosed learning deficiency and typical development children between 12 years old
- Tez No: 702704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ELİTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada 7-12 yaş arası öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuğu olan ve tipik gelişim gösteren çocuğu olan ebeveynlerin medya ve televizyon okuryazarlık düzeyleri ile EBA TV kullanımları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 7- 12 yaş arası öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuğu olan 106 ebeveyn ve 7-12 yaş tipik gelişim gösteren çocuğu olan 102 ebeveyn olmak üzere toplam 208 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 'Sosyo-Demografik Bilgi Formu', 'EBA TV Kullanımı Bilgi Formu', 'Medya ve TV Okuryazarlık Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) 20 programında parametrik ve non-parametrik testler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çocukların EBA kullanımları ile ebeveynlerin evlerinde internet bulunması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Çocukların EBA TV kullanımlarında gelişim durumlarına göre farklılıklara rastlanmıştır. Öğrenme güçlüğü olan bireylerin tipik gelişim gösteren bireylere oranla; EBA TV ve EBA canlı dersleri düzenli olarak takip etme, EBA derslerinin çocuğun düzeyinin üzerinde olması, EBA TV ve canlı derslerdeki öğretmenlerin çocuğun derse karşı olan motivasyonunu etkileme, EBA TV ve EBA canlı dersleri sırasında not tutma ders bitiminde derslerini tekrar etme, EBA canlı dersleri sırasında soru sorma, soru yanıtlama, EBA canlı dersleri sırasında verilen ödevleri yapma durumlarında anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Ebeveynlerin medya ve televizyon okuryazarlık düzeylerinin cinsiyet, eğitim düzeyi, çalışma durumu gibi sosyo demografik değişkenlere göre fark gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların EBA TV kullanımlarının ebeveynlerin medya ve televizyon okuryazarlık düzeylerine göre fark gösterdiği, ebeveynlerin medya ve televizyon okuryazarlık düzeylerinin çocuğun gelişim durumuna fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between media and television literacy levels and EBA TV usage of parents who have children diagnosed with learning disabilities between the ages of 7-12 and show typical development were examined. The study group of the research consists of 208 parents, 106 parents with children diagnosed with learning disabilities between the ages of 7-12 and 102 parents with children aged 7-12 years with typical development. In order to collect data in the research,“Socio-Demographic Information Form”,“EBA TV Usage Information Form”,“Media and TV Literacy Scale”were used. The data obtained in the research were evaluated using the SPSS 20 program using parametric and non-parametric tests. A statistically significant difference was found between children's EBA use and the presence of internet at parents' homes. There were differences in children's use of EBA TV according to their developmental status. Compared to individuals with learning disabilities who show typical development; Regularly following EBA TV and EBA live lessons, EBA lessons being above the level of the child, teachers in EBA TV and live lessons affecting the child's motivation towards the lesson, taking notes during EBA TV and EBA live lessons, repeating the lessons at the end of the lesson, during EBA live lessons Significant differences were found in asking questions, answering questions, and doing the homework given during the EBA live lessons. It was concluded that the media and television literacy levels of the parents differ according to socio-demographic variables such as gender, education level, and employment status. It has been concluded that children's EBA TV use differs according to the media and television literacy levels of the parents, and the media and television literacy levels of the parents do not show any difference to the child's developmental status.