Sağlık kurumlarında örgütsel güvenin sağlık çalışanlarının iş performansına etkisi
The effect of organizational trust in health institutions on work performance of healthcare professionals
  1. Tez No: 758296
  2. Yazar: FATMA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Güven kelime anlamına bakıldığı zaman, ilişkilerde bir sürecin neticesinde meydana gelen insani ilişkilerle ilerletilen ve sürdürülebilirliği olan bir kavramdır. Güven kavramının temelinde ise dürüstlük ve doğruluk gibi kavramlar olduğu görülmektedir. Güven insan yaşamanın bir parçası olup verilen sözler ve tercihler neticesinde hayat tarzları ile tutarlılık gösteren insani bir duygudur. Örgütsel güven ise işverenin çalışanlarına verdiği güven ve onları destekleme hissiyatını kapsar. Örgütsel güvenin olduğu yerde çalışanlar bilir ki işveren onlara ne taahhüt etti ise yerine getirir. Çalışanlar işverenlerinin söz ve taahhütlerine karşı şüphe ile yaklaşmazlar. Aslında örgütsel güven gündelik hayatta kullandığımız güven kelimesinin örgüt üzerine örgütün sosyal ve entellektüel sermayesine yansımasıdır. Güven sayesinde insanları aynı amaca odaklamak daha kolay olacaktır. Örgütlerine inanan güven problemi yaşamayan çalışanlar örgütün vizyon ve misyonuna ulaşması için daha istekli ve verimli çalışmaktadırlar. Aynı zaman da ise güven kırılgan bir duygudur. Güven duygusu yavaş yavaş oluşan ve oturan bir duygu iken kaybedilmesi ise çok daha kolaydır. Güven duygusunun hakim olduğu örgütlerde çalışanlar birbirlerinin performanslarına yukarı çekmektedir. Yaptığımız çalışmada sağlık kurumlarında çalışanların, çalışma arkadaşlarına duydukları güvenin onların iş performanslarına etkisi incelenmiştir. Çalışmamız ile sağlık kurumları işletmeciliği yapan işletmelere ve literatüre katkı sağlamak amaçlanmış olup uygulama aşaması için 385 kişi ile yüz yüze anket yapılmış ve SPSS programında sonucu analiz edilmiştir. Literatür incelendiği zaman yapılan çalışmalarda güven duygusu ile iş performansının arasında ki doğru orantılı ilişki tespit edilmiştir. Yaptığımız çalışmanın analiz kısmında ki sonuçların literatürdeki çalışmalar ile uyumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
When the word trust is taken into account, it is a concept that is developed and sustained by human relations that occur as a result of a process in relationships. On the basis of the concept of trust, it is seen that there are concepts such as honesty and truthfulness. Trust is a part of human life and is a human emotion that is consistent with lifestyles as a result of promises and choices. Organizational trust, on the other hand, includes the feeling of trust and support that the employer gives to its employees. Employees know that where there is organizational trust, the employer fulfills what he promised them. Employees do not approach with suspicion to the words and commitments of their employers. In fact, organizational trust is the reflection of the word trust, which we use in daily life, on the organization's social and intellectual capital. Thanks to trust, it will be easier to focus people on the same goal. Employees who believe in their organizations and do not experience trust problems work more willingly and efficiently to achieve the vision and mission of the organization. At the same time, trust is a fragile emotion. While the feeling of trust is a feeling that is formed and settled gradually, it is much easier to lose. Employees in organizations where the feeling of trust is dominant, pull each other's performance up. In our study, the effect of the trust of employees in health institutions on their work performance was examined. With our study, it was aimed to contribute to the businesses that operate health institutions and to the literature, and a face-to-face survey was conducted with 385 people for the implementation phase and the result was analyzed in the SPSS program. When the literature is examined, a direct proportional relationship between the sense of trust and job performance has been determined in the studies. It is seen that the results in the analysis part of our study are compatible with the studies in the literature.