Karnosik asidin antioksidan kapasitesinin belirlenmesi ve insan karbonik anhidraz, asetilkolinesteraz, α-amilaz ve α-glikozidaz enzimleri üzerine inhibisyon etkisinin incelenmesi
Determination of antioxidant capacity of carnosic acid and investigation of inhibition effect on human carbonic anhydrase, acetylcholinesterase, α-amylase and α-glycosidase enzymes
- Tez No: 758374
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Daha sonra dolduruAmaç: Bu çalışmada karnosik asidin antioksidan kapasitesi, asetilkolinesteraz (AChE), α-Glikozidaz, α-Amilaz enzimleri ile insan eritrosit karbonik anhidraz (hCA) I ve II izoenzimleri üzerine in vitro inhibisyon etkileri araştırıldı. Yöntem: Öncelikle Karnosik asidin antioksidan ve radikal giderme kapasitesini değerlendirmek için ferröz iyonları (Fe2+) indirgeme, kuprik iyonları (Cu2+) indirgeme, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil serbest radikalini (DPPH·) giderme, 2,2´-azino-bis (3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikalini (ABTS∙+) giderme, ve N,N-dimetil-p-fenilendiamin radikalini (DMPD∙+) giderme aktiviteleri çalışıldı. Ayrıca, standart antioksidan olarak BHA, BHT, troloks ve α-tokoferol kullanıldı. Çalışmanın son kısmında ise Karnosik asidin hCA I, hCA II, AChE, α-Glikozidaz ve α-Amilaz enzimleri üzerine inhibisyon etkileri araştırıldı. Bulgular: Karnosik asidin hCA I, hCA II, AChE, α-Glikozidaz ve α-Amilaz enzimleri için %50 inhibisyona sebep olan inhibitör konsantrasyonu (IC50) sırasıyla 25.67 nM, 25.67 nM, 2,14 μM, 27,52 μM, 155,082 nM, olarak hesaplandı. İnhibisyon sabitleri Karnosik asidin hCA I ve hCA II, AChE, α-Glikozidaz enzimleri için (Ki) ise 15,37±2,27 nM, 15,37±2,27nM, 0,67±0,012 nM, 14,36±3,41 nM olarak bulundu. Karnosik asidin farklı biyoanalitik metodlara göre sentetik antioksidanların aktivitelerine yakın veya daha iyi etki gösterdiği bulunmuştur. Sonuç: Tez kapsamında Karnosik asidin yüksek bir antioksidan kapasiteye sahip olduğu bulunmuştur ve çalışılan enzimleri etkili bir şekilde inhibe ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulaPurpose: In this study, in vitro inhibition effects of karnosik acid on antioxidant capacity, acetylcholinesterase (AChE), α-Glucosidase, α-Amylase enzymes and human erythrocyte carbonic anhydrase (hCA) I and II isoenzymes were investigated. Method: First, to evaluate the antioxidant and radical scavenging capacity of Karnosik acid, reducing ferrous ions (Fe2+), cupric ions (Cu2+), scavenging 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazil free radical (DPPH·), 2,2´-azino-bis (3-ethylbenzthioazoline-6-sulfonic acid) radical (ABTS∙+), and N,N-dimethyl-p-phenylenediamine radical (DMPD∙+) scavenging activities were studied. In addition, BHA, BHT, trolox and α-tocopherol were used as standard antioxidants. In the last part of the study, the inhibition effects of Karnosik acid on hCA I, hCA II, AChE, α-Glucosidase and α-Amylase enzymes were investigated. Results: The inhibitory concentration (IC50) of carnosic acid causing 50% inhibition for hCA I and hCA II, AChE, α-Glucosidase and α-Amylase enzymes was calculated as 25.67 nM, 25.67nM, 2.14μM, 27.52μM, 155.082nM, respectively. Inhibition constants (Ki) for hCA I and hCA II, AChE, α-Glycosidase enzymes of carnosic acid are 15.37±2.27 nM, 15.37±2.27 nM, 0.67±0.012 nM, It was found to be 14.36±3.41 nM. It has been found that carnosic acid has a similar or better effect on the activities of synthetic antioxidants compared to different bioanalytical antioxidant methods. Conclusion: Within the scope of the thesis, it was found that Carnosic acid has a high antioxidant capacity and it has been observed that it effectively inhibits the studied enzymes caktır