Annelerin duygu sosyalleştirme davranışları ile okul öncesi dönem çocuklarının 21. yy. becerileri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between maternal emotional socialization behaviors and preschool children's 21st century skills and resilience levels
- Tez No: 758420
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma okul öncesi dönem çocuğa sahip annelerin duygu sosyalleştirme davranışları ve okul öncesi dönem çocuklarının 21. yüzyıl becerileri ile psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek; bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma Erzurum'un Yakutiye ve Palandöken ilçelerinde bulunan resmi ilkokul anasınıfları ve bağımsız anaokullarına devam eden 5-6 yaş grubu 282 çocuk ve bu çocukların anneleri ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukların Olumsuz Duygularıyla Baş Etme Ölçeği”,“21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve“ Çocuk Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına bağlı olarak Mann Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman Sıra Farkları Katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda çocukların cinsiyeti, doğum sırası ve annenin eğitim durumu değişkenleri ile duygu sosyalleştirme ölçeği bazı alt boyutlarının istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Çocukların yaşı, cinsiyeti, okul öncesi eğitime devam süresi , anne yaşı ve anne eğitim durumu değişkenleri ile 21.yüzyıl becerileri ölçeği bazı alt boyutlarının istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Çocukların anne eğitim durumu ve anne yaşı değişkenleri ile psikolojik sağlamlık düzeylerinin istatiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmada ayrıca annelerin destekleyici olmayan tepkiler alt boyutu ile çocukların 21. yüzyıl becerileri alt boyutları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu; destekleyici tepkiler alt boyutu ile çocukların 21. yüzyıl becerileri becerileri alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu; çocukların 21. yüzyıl beerileri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the emotional socialization behaviours of mothers with preschool children, the 21st-century skills and psychological resilience levels of preschool children, and to examine the relationship between these variables. In this context, the research was carried out with 282 children aged 5-6 years attending official primary school and independent kindergartens in Yakutiye and Palandöken districts of Erzurum and their mothers.“Personal Information Form”,“Scale for Coping with Negative Emotions of Children”,“21st Century Skills Scale for 5-6 Years Old Children”and“Child Psychology Resilience Scale”were used to collect data in the study. The obtained data were analyzed with the Mann Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test depending on the number of categories of the independent variables in the SPSS package program. The relationships between the variables were examined with the Spearman Coefficient of Rank Differences. As a result of the research, it was observed that the variables of children's gender, birth order and educational status of the mother and some sub-dimensions of the emotion socialization scale showed statistically significant differences. Variables of children's age, gender, duration of pre-school education, maternal age and maternal educational status, and some sub-dimensions of the 21st-century skills scale showed a statistically significant difference. It was observed that there was a statistically significant difference between the children's maternal education status and maternal age variables and their psychological resilience levels. In the study, it was also found that there was a negative significant relationship between the sub-dimensions of unsupportive responses of mothers and children's 21st century skills; there is a positive and significant relationship between the supportive responses sub-dimension and the children's 21st century skills sub-dimensions; It has been determined that there is a positive and significant relationship between children's 21st century skills and psychological resilience levels.