OECD ülkeleri bağlamında Ar-Ge harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi: Panel Veri Analizi (2000-2020)
R&D expenditures and economic growth relationship in the context of OECD countries: Panel Data Analysis (2000-2020)
- Tez No: 758425
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma OECD ülkelerinde Ar-Ge harcamaları ve Ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemek üzere hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı, 35 OECD ülkesinin 2000-2020 dönemini kapsayan yıllık verilerek kullanılarak Ar-Ge harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bağımlı değişken olarak büyüme, açıklayıcı değişken olarak Ar-Ge harcamaları kullanılırken yurtiçi yatırımları temsilen brüt sabit sermaye oluşumu ve emeği temsilen, işgücü kontrol değişkenler olarak analize dahil edilmiştir. Sabit etki ve rassal etki tahmincileri kullanılarak modeller oluşturulmuş ve bu modellerden hanginin daha uygun olduğunu anlayabilmek adına Hausman testi yardımıyla panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan ampirik analiz sonucunda; Ar-Ge harcamaları ve ekonomik büyüme değişkenleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the relationship between R&D expenditures and Economic growth in OECD countries. The aim of the study is to investigate the relationship between R&D expenditures and economic growth by using annual data covering the 2000-2020 period of 35 OECD countries. While growth was used as the dependent variable, R&D expenditures were used as the explanatory variable, gross fixed capital formation representing domestic investments and labor force representing labor were included in the analysis as control variables. Models were created using fixed effect and random effect estimators, and panel data analysis was carried out with the help of Hausman test in order to understand which of these models is more suitable. As a result of the empirical analysis; It has been observed that there is a positive and significant relationship between R&D expenditures and economic growth variables.