Kamuda taşeron işçilikten sürekli işçi kadrosuna geçişin sosyoekonomik açıdan değerlendirilmesi: 10 nolu iş kolu Antalya örneği
The socio-economic evaluation of the transition from subcontracted labor to continuous workers in the public services the example of business number 10 Antalya
  1. Tez No: 758440
  2. Yazar: ÖZEN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de kamuda çalışan taşeron işçilere yönelik kadro süreci ile ilgili çeşitli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan yasal düzenlemelerin kadro alan taşeron işçiler üzerindeki sosyoekonomik etkileri büyüktür. Bu açıdan kadrolaşma sürecinin kamu insan kaynakları yönetimi anlayışı açısından değerlendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Çalışma kapsamında Türkiye'de kamu insan kaynakları yönetimi detaylı olarak ele alınarak zaman içerisinde bir istihdam modeli olarak ortaya çıkan taşeron işçiliğin tarihçesi ışığında yapılan yasal düzenlemeler ve sosyoekonomik etkileri incelenmiştir. 696 sayılı KHK ile taşeron işçilikten sürekli işçiliğe (4/D) geçişin sosyoekonomik anlamda meydana getirdiği değişim ve gelişmeler derinlemesine mülakat tekniği ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde örneklem olarak seçilen Antalya İli genelinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışan ve sürekli işçi (4/D) kadrosuna geçiş yapan personelin çalışma hayatına doğrudan etki eden; ücret, terfi ve tayin hakkı, emeklilik, yıllık izin, sendikal hak, sosyal yardımlar vb. konular çerçevesinde araştırma soruları oluşturulmuş ve derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak alınan görüşler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda ortaya konan bulgular, ücret dengesi, tayin terfi hakları, yıllık izin, zorunlu emeklilik gibi toplu iş sözleşmesinde ele alınan konularda yapılan iyileştirmelerin sosyoekonomik anlamda olumlu gelişmeleri destekleyici nitelik sergilediğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar literatür ile uyum gösterirken bazı sonuçlar ise literatüre yeni kazandırılacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Various legal arrangements have been made regarding the staffing process for subcontracted workers working in the public sector in Turkey. The socio-economic effects of the legal regulations on the subcontracted workers who are employed are great. In this respect, the need to evaluate the staffing process in terms of public human resources management has arisen. Within the scope of the study, public human resources management in Turkey was discussed in detail and legal regulations and socio-economic effects were examined in the light of the history of subcontracted work, which emerged as an employment model over time. The socio-economic changes and developments caused by the transition from subcontracted labor to permanent labor (4/D) with the Decree No. 696 were evaluated with in-depth interview technique. In the research part of the study, those who work in the institutions affiliated to the Ministry of Family and Social Services throughout the province of Antalya and directly affect the working life of the personnel who switch to permanent staff; wage, promotion and appointment, retirement, annual leave, union rights, social benefits, etc. Research questions were formed within the framework of the topics and the opinions received using the in-depth interview technique were evaluated with the content analysis method. The findings revealed as a result of the analysis show that the improvements made in the issues discussed in the collective bargaining agreement such as wage balance, appointment promotion rights, annual leave, and compulsory retirement support positive socio-economic developments. While the results obtained are compatible with the literature, some of the results are new to the literature.