Filistin ve ürdün anayasaları çerçevesinde dijital mahremiyet hakkı: Niteliği, kapsamı ve mevcut anayasal güvenceler
The right to digital privacy: essence, scope, and constitutional guarantees: A comparative study between the palestinian and jordanian constitutions
  1. Tez No: 758454
  2. Yazar: MAHMOUD W. M. ABUNADA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BURCU AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, dijital mahremiyet hakkının Ürdün ve Filistin'deki anayasal düzenlemesini ele almakta ve özellikle dijital mahremiyet hakkının gelişimi, yasal kapsamı, Ürdün ve Filistin anayasalarındaki ele alınışı ve iki ülke mevzuatının bu hakka tanınan anayasal güvencelere uygunluğu gibi çeşitli konuları incelemektedir. Ayrıca tezin önemi, dijital mahremiyet hakkı anlayışının yeni olmasından ve anayasa ile diğer mevzuat kapsamında bu hakkın konusunu düzenleyen açık ve net yasal metinlerin bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, doğalarındaki benzerlikten dolayı özel hayat gizliliği hakkının genel kurallarını dijital mahremiyet hakkı için uyarlama ve örnek alma gerekliliğini doğurmaktadır. Zira günümüz dünyasında dijital mahremiyet hakkı, giderek daha önemli bir hale gelmektedir. Bu tezin ilk bölümü, dijital mahremiyet hakkı anlayışının gelişim tarihini sunarken, ikinci bölüm, bu hakkın Ürdün ve Filistin anayasal ve yasal anlamda ele alınmasını ve bunların karşılaştırılmasını incelemiştir. Üçüncü bölüm ise, Ürdün ve Filistin'de dijital mahremiyet hakkına tanınan anayasal güvenceleri analiz etmiş ve bu hakla ilgili yasaların Ürdün ve Filistin anayasalarının ilkeleriyle ne kadar uyumlu olduğu ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the constitutional regulation of digital privacy rights in Jordan and Palestine. In particular, the thesis discusses the evolution of digital privacy rights and their legal scope, while also examining their status in the Jordanian and Palestinian constitutions and whether the jurisdictions in these two countries offer constitutional guarantees in regard to privacy rights. In addition to an increased interest in digital privacy rights in today's world, the study is also important because it sheds light on a fairly recent phenomenon. Additionally, no explicit and direct juridical or constitutional articles exist to regulate the issue. Therefore, this paper reviews and analyzes the general constitutional rules governing the right to private life, while tailoring them to digital privacy rights given the similarities they both share. Chapter 1 provides a historical overview of the evolution of the concept of digital privacy rights, while chapter 2 reviews and compares the Palestinian and Jordanian constitutional rules governing digital privacy rights. Chapter 3 discusses the constitutional protections of digital privacy rights in Palestine and Jordan, while xiv examining the extent to which the laws relevant to digital privacy rights conform to Palestinian and Jordanian constitutional rules.