Otizmli çocuğa sahip ailelerin beslenme yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of nutrition approaches of families with children with autism
- Tez No: 758468
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, otizmli çocuğa sahip ailelerin beslenme yaklaşımlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada, ebeveynlerin ve otizmli çocuklarının hastalıklarına ilişkin bazı sağlık bilgileri, besin tüketim sıklık ve miktarları ile davranışsal pediatrik beslenme düzeyleri incelenmiş ve bu değişkenlerin bireylerin sosyo-demografik özelliklerine farklılaşıp farklılaşmadığına yönelik analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemleri kullanılarak, 75 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri anket uygulaması ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda; araştırmaya katılan otizmli çocuğa sahip ailelerin en çok sebze ve meyve grubu (%36,14) ve süt grubu (%32,57) ürünleri tükettikleri, bu grupları sırasıyla tatlı grubu (%29,69), unlu mamuller grubu (%28,65), tahıl grubu (%28,19), et grubu (%28,05), yağ grubu (%28,05) ve içecek grubu (%20,28) ürünlerin takip ettiği belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin davranışsal pediatrik beslenme düzeylerinin ortalama 79,20 olduğu ve buna göre, otizmli çocukları bulunan anne, baba ve çocuklarının sorun teşkil eden yeme davranışı ve beslenme alışkanlıklarının ölçek ortalamasının altında ve düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, otizmli çocuğa sahip ailelerin besin tüketimlerinin çocukların cinsiyetleri ve davranışsal pediatrik beslenme düzeylerinin ise anne çalışma durumu hariç olmak üzere bireylerin bazı sosyo-demografik, beslenme ve sağlık özelliklerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the nutritional approaches of families with children with autism. In this direction, in this study, some health information about the diseases of the parents and their children with autism, the frequency and amount of food consumption, and behavioral pediatric nutrition levels were examined and analyzes were carried out to determine whether these variables differed from the socio- demographic characteristics of the individuals. The study was carried out on 75 individuals using quantitative research methods. Research data were collected by questionnaire application. As a result of the statistical analysis of the data obtained in the research; The families with children with autism who participated in the study mostly consumed vegetables and fruits (36.14%) and dairy products (32.57%), these groups were respectively in the sweet group (29.69%), bakery products group (28.65%), cereal group (28.19%), meat group (28.05%), oil group (28.05%) and beverage group (20.28%) products. It was determined that the behavioral pediatric nutrition level of the individuals participating in the study was 79.20 on average, and accordingly, the eating behaviors and eating habits of mothers, fathers and children with children with autism were below the scale average and at a low level. In the study, it was also determined that the food consumption of families with children with autism differed significantly according to the gender of the children and behavioral pediatric nutrition levels according to some socio-demographic, nutrition and health characteristics of the individuals, excluding the working status of the mother.