İhracat engellerinin ihracat performansı üzerindeki etkisi:Birleşik Krallık'a ihracat örneği
Export barriers role in export performance example of export to the United Kingdom
  1. Tez No: 758469
  2. Yazar: ELİF ULUĞ SAKALSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Birleşik Krallık pazarına ihracatta Türk ihracatçıların karşılaştığı ihracat engelleri ile ihracat pazarlama performansı arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırma örneklemi, Birleşik Krallık pazarına 2019-2020-2021 yıllarında ihracat yapan Türkiye'de yerleşik işletmelerdir. İhracatta karşılaşılan engeller ile ihracat performansı arasındaki ilişkiyi ölçümlemek üzere 5'li Likert ölçeği ile hazırlanan anket soruları kapsamında %6,72 (247/3.674) oranında geri dönüş sağlanmış ve elde edilen sonuçlar birincil veri olarak kabul edilmiştir. Yürütülen analiz çalışmasında literatür taraması ile tespit edilen 23 ihracat engeline yönelik verilen cevaplara SPSS v.25 programı kullanılarak Faktör Analizi uygulanmıştır. Takiben, ihracatçıların ihracat engellerine yönelik algısı ölçülerek ihracat engelleri ile ihracat performansı arasındaki sebep-sonuç ilişkisini ölçümlemede Regresyon Analizi kullanılmıştır. Son olarak, Kümeleme Analizi ve Bağımsız Örneklem T-Testi uygulanarak Faktör Analizi ile belirlenen değişkenler sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak, Birleşik Krallık pazarına ihracatta işletmelerin iç yetersizliğinden kaynaklı ihracat engelleri ile devlet yardımı gibi doğrudan finansal kaynaklı ihracat engellerinin ihracat performansına etkisinin olduğu tespit edilmiştir. İlaveten, ihracat birimi olan işletmelerde ihracat performansına ilişkin tüm göstergelerin ihracat birimi olmayan işletmelere göre yüksek seyrettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the export barriers and export performance of Turkish exporters exporting to the United Kingdom. The unit of the study is the enterprises exporting to the United Kingdom in the years 2019, 2020 and 2021. The study is based on the data gathered through the survey questions that constructed on a 5-point Likert scale. Exporters responded to survey questions with a 6,72% return rate (247/3.674) and the gathered data was considered as primary data. The SPSS.v25 application was used to analyse the data acquired through the survey. Firstly, Factor Analysis was used to identify the export barriers. Secondly, Regression Analysis was used to establish a cause-and-effect link between export barriers and export performance. Finally, the variables identified by Factor Analysis were categorized by using Cluster Analysis and the Independent Sample T-Test. The study's findings suggest that internal barriers and lack of export incentives, such as limited access to financial resources, have an effect on the export performance of enterprises that export to the United Kingdom. Additionally, the enterprises with export units perform better overall on all export performance measures than enterprises without export units.