Çukurova Üniversitesi'nde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin yaşadıkları toplumsal problemlerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of the social problems experienced by international students at Çukurova University
- Tez No: 758470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yükseköğrenimini sürdürmekte olan Suriyeli ve diğer uluslararası öğrencilerin üniversite içi ve dışı sosyal yaşamlarında karşılaştıkları deneyimler ve problemler ile buna bağlı olarak entegrasyon sürecinde yaşadıkları sorunların karşılıklı olarak incelenmesidir. Araştırma, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem deseni ile tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini bir devlet üniversitesi olan Çukurova Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 767 Suriyeli ve 90 farklı ülkeden 1124 diğer uluslararası statüdeki öğrenciler oluşturmakta olup, çalışma grubu ise 176 Suriyeli ve 126 diğer uluslararası öğrenci olmak üzere gönüllü 302 üniversite öğrencisinden oluşmuştur. Çalışmanın verileri, öğrencilerle yapılmış olan serbest görüşme niteliğindeki ön görüşmeler neticesinde oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu özelliği taşıyıp öğrencilere cevaplar konusunda geniş alanlar bırakan araştırmacı tarafından hazırlanmış 32 soruluk anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, karşılaştırmalı tablo ve grafikler kullanılarak içerik analizi neticesinde elde edilmiştir. Veriler beş ana tema altında toplanmıştır: öğrencilerin üniversite yaşantılarına dair süreçler ve deneyimler, sosyal/gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar ve deneyimler, öğrencilerin üniversite entegrasyon sürecinde karşılarına çıkan engeller, bu sürece dair yaşam pratikleri ile tutumları ve son olarak öğrenim hayatları sonunda geleceğe dair düşünce ve beklentileri. Elde edilen bulgulara göre; Suriyeli ve diğer uluslararası öğrenciler gerek üniversiteye gerekse toplumsal yaşama entegrasyon sürecinde en fazla dil sorunu ve ayrımcılık problemleri ile karşılaşmakta, birlikte öğrenim gördükleri Türk öğrencilerle iletişim ve kaynaşma problemleri yaşamakta ve farklı bir ülkeye ve topluma entegrasyon sağlamaya çalışırken toplumsal yaşam kurallarında ve sosyal yaşam pratiklerini yerine getirmekte zorlanmaktadır. Katılımcıların en çok ön plana çıkardığı sorun üniversite içerisinde ve dışında karşılaştıkları ayrımcı hatta ırkçılığa varan tutumlar olarak dikkat çekmektedir. Gerek Suriyeli gerekse diğer uluslararası öğrenciler; üniversite içerisinde Türk öğrencilerle ve daha az seviyelerde de olsa öğretim elemanlarıyla ilişkilerinde problemler yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca son olarak Suriyeli öğrencilerin büyük kısmı öğrenim hayatlarından sonra Türkiye'de kalmayı düşünürken, diğer uluslararası öğrenciler ise ülkelerine dönmeyi veya gelişmekte olan ülkelere göç ederek kariyer planlarını orada gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research aims to mutually examine the experiences and problems faced by Syrian and other international students who continue their higher education in Turkey in their social lives inside and outside the university, and the issues they face during the integration process. The research was designed with a mixed method design in which qualitative and quantitative research methods were used together. The population of the study consisted of 767 Syrians studying at Çukurova University, a state university, and 1124 other international students from 90 different countries, while the study group consisted of 302 volunteer university students; 176 Syrians, and 126 other international students. The data of the study were obtained by using a 32-question questionnaire prepared by the researcher, which has the feature of a semi-structured interview form created as a result of the preliminary interviews like free interviews with the students and leaves wide areas for the answers to the students. The results obtained in the research were obtained as a result of content analysis using comparative tables and graphics. The data were collected under five main themes: the processes and experiences of the students regarding their university life, the problems and experiences they encounter in their social/daily lives, the obstacles encountered by the students in the university integration process, their life practices and attitudes towards this process, and finally their thoughts and expectations about the future at the end of their education life. According to the findings; Syrian and other international students face the most language problems and discrimination problems in the integration process to both the university and social life, they experience communication and integration problems with the Turkish students they study with, and while trying to integrate into a different country and society they struggle fulfilling social life rules and social life practices. The most prominent problem of the participants is the discriminatory and even racist attitudes they encounter inside and outside the university. Both Syrian and other international students stated that they had problems in their relations with Turkish students and, to a lesser extent, with the lecturers at the university. Finally, while most of the Syrian students are considering staying in Turkey after their education, other international students stated that they aim to return to their country or migrate to developing countries to achieve their career plans there.