Effect of conceptual change approach accompanied concept mapping on understanding of solution
Kavram haritası destekli kavram değiştirme yönteminin öğrencilerin çözelti konusunu anlamalarına etkisi
  1. Tez No: 75855
  2. Yazar: ESEN UZUNTİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
UZUNTİRYAKİ, EsenYüksek Lisans, Fen Bilimleri Eğitimi BölümüTez Yöneticisi: Doç Dr. Ömer GEBANHaziran 1998,76 sayfaBu çalışma kavramsal değişim metinleri ve kavram haritalarının 8. Sınıf öğrencilerinin çözeltiler konusunu anlamalarına ve fen bilgisi dersine olan tutumlarını incelemek ve geleneksel metotla karşılaştırmak için yapılmıştır. 1997 - 1998 döneminde, TED Ankara Kolejinden aynı öğretmenin iki 8. sınıfından 64 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır.Bu çalışmada kontrol grubu sadece geleneksel öğretim yöntemini, deney grubu ise kavramsal değişim metinleri ve kavram haritaları kullanmıştır. Her iki gruba da öntest ve sontest olarak Çözelti Kimyası Kavram Başarı Testi ve Fen Bilgisi Tutum ölçeği uygulanmıştır. Mantıksal Düşünme Yetenek Testi çalışmanın başlangıcında iki gruba mantıksal düşünme düzeylerini ölçmek için verilmiştir. Araştırmanın hipotezleri ortak değişkenli varyans analizi ve t-test kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar kavramsal değişim metinleri ve kavram haritalarının çözeltiler konusuyla ilgili bilimsel kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu ve fen bilgisine karşı daha olumlu tutuma yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effectiveness of conceptual change text and concept mapping instruction over traditionally designed science instruction on understanding of solution concept and attitude toward science as a school subject. 64 8th grade students from two classes of a General Science course taught by the same teacher in TED Ankara College in 1997 - 1998 fall semester were enrolled in the study.There were two groups of students. Students in the control group were instructed only with traditionally designed science texts. Students in the experimental group studied with the conceptual change texts and concept mapping through teacher lecture. Both groups were administered Solution Chemistry Concept Achievement Test and Attitude Scale Toward Science as a School Subject as pre tests and post-tests. Logical Thinking Ability Test was given to groups at the beginning of the study to determine students' reasoning ability levels. The hypotheses were tested by using ANCOVA and t-test. The results showed that conceptual change text accompanied with concept mapping instruction caused a significantly better acquisition of scientific conceptions related to solution and produced significantly higher positive attitudes toward science as a school subject than the traditionally designed science instruction. In addition, logical thinking ability was a strong predictor for the achievement related to solution concepts.