Development of a geographical information system database for the of Dalyan-Köyceğiz specially protected area
Dalyan-Köyceğiz özel çevre koruma bölgesinin yönetimi için bir coğrafyasal bilgi sistemi veri tabanı geliştirilmesi
- Tez No: 75856
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışması, Köyceğiz - Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi çevre yönetiminin daha bütünleşik ve daha iyi bilgilendirilmiş bir yaklaşımla yapılması için bir Coğrafyasal Bilgi Sistemi geliştirilmesini amaçlamaktadır. Tezin metin bölümünde, bölgenin fiziksel ve iklimsel çerçevesi, kıyısal kaynaklan (doğal kaynaklar, balıkçılık, sulak alanlar, kuşlar, su kaplumbağaları, flora ve fauna, kültürel ve tarihsel zenginlikler), bugünkü arazi kullanımı ve ekonomik etkinlikleri, var olan altyapısının durumu ve gelecek için yapılmış planları, su kalitesi ve bölgedeki yönetim yapısı tartışılacaktır. Geliştirilmiş Coğrafyasal Bilgi Sistemi, karar verme işlemlerini desteklemek için çözümleme işlevleri yöntemiyle sorunları çözümlemeye çalışacaktır. Bu sistem aynı zamanda, bölgedeki arazi kullanım planlarının uygulanmasının ve kıyısal kentleşmenin izlenmesine, önemli projeler için gerekli izinler alındıktan sonra planların güncellenmesine, ve Kıyısal Coğrafyasal Bilgi Sisteminin daha da geliştirilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Present thesis study aims to develop a Geographical Information System to facilitate a more integrated and better-informed approach to the environmental management of Köyceğiz - Dalyan Specially Protected Area. The physical and climatological setting, the coastal resources (natural resources, fisheries, wetlands, birds, marine turtles, flora and fauna, cultural and historical resources), present land use and economical activities, the existing situation of the infrastructure and the future plans, state of the environment, and the present management structure in the area will be discussed in the prose. The geographic information system developed will seek to answer questions to support the decision-making process by means of analysis functions. It will also provide the users with the monitoring of the implementation of land use plans in the area, and of the urbanization processes along the coast, the updating of the plans after receiving the permits for important projects, and further development of the Coastal Geographical Information System.