Diasporada kimliğin dönüşümü: Amerikan Yahudilerinin perspektifinden İsrail'in Filistin politikası
Transformation of identity in the diaspora: Israel's Palestinian policy from the perspective of American Jews
  1. Tez No: 758568
  2. Yazar: HAMZA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bazı istisnalarla birlikte tüm Yahudilerin İsrail'e koşulsuz destek sunduğu kanaati oldukça yaygındır. ABD ile İsrail arasındaki 'özel ilişki' dolayısıyla, Amerika'daki Yahudi diasporası söz konusu olduğunda bu kanaat daha da güçlenmektedir. 1967 Savaşı'ndan 1970'lerin sonlarına kadar, Amerikan Yahudileri için İsrail'i tereddütsüz desteklemek gerçekten de iyi bir Yahudi olmanın gereğiydi. Fakat 1980'lerin başlarından bu tarafa, İsrail'deki bilhassa sağ kanat hükümetlerin Filistin'e/Filistinlilere yönelik eylem ve politikaları, Amerikan Yahudi toplumunun giderek genişleyen bir bölümü tarafından yoğun bir biçimde eleştirilmektedir. Bu tez, Amerikan Yahudilerinin İsrail'in Filistin politikasına yönelik eleştirilerini anlamlı bir bağlam içerisine yerleştirmeyi ve bu eleştirilerin muhtevasını detaylı bir biçimde açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Tezde, eleştirilerin temelinde, Amerikan Yahudilerinin ev sahibi toplumlarıyla etkileşimleri vasıtasıyla deneyimledikleri ve deneyimlemeye devam ettikleri kimlik dönüşümünün yattığı iddia edilmektedir. Kimliğin nasıl dönüştüğü tarif edilirken, Hall, Gilroy ve Clifford'un, diaspora kimliklerinin farklılıkla yürütülen müzakereler yoluyla melezleştiğini ve nihayetsiz ve doğrusallık arz etmeyen bir biçimde yeniden ve yeniden inşa edildiğini savunan görüşlerinden yararlanılmaktadır. Tezde, Amerikan Yahudilerinin deneyimledikleri kimlik dönüşümünün dini ve siyasi boyutlarına odaklanılmaktadır. Zira muhtelif anket araştırmaları, Amerikan Yahudilerinin İsrail-Filistin çatışmasına yaklaşımlarıyla dini ve siyasi kimlikleri arasında yakın bir ilişkinin mevcut olduğunu göstermektedir. Amerikan Yahudilerinin İsrail'in Filistin politikasının hangi yönlerini eleştirdikleri ve bu eleştiriler için hangi gerekçeleri öne sürdükleri ise, Kasım 2017 ile Mart 2018 arasında çeşitli Amerikan Yahudi örgütlerinden temsilcilerle gerçekleştirilen mülakatlar ışığında açıklığa kavuşturulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is widely believed that all Jews, with some exceptions, offer unconditional support to Israel. Due to the 'special relationship' between the U.S. and Israel, this belief is even stronger when it comes to the Jewish diaspora in America. From the 1967 War to the late 1970s, for American Jews, unwavering support for Israel was indeed a requirement of being a good Jew. However, since the early 1980s, the actions and policies of especially right-wing governments in Israel towards Palestine/Palestinians have been heavily criticized by a growing segment of the American Jewish community. This thesis aims to place American Jews' criticisms of Israel's Palestinian policy in a meaningful context and to reveal the content of these criticisms in detail. The main argument of the thesis is that behind the criticisms lies the identity transformation American Jews have experienced and continue to experience through their interactions with their host society. In describing how identity is transformed, I draw upon the views of Hall, Gilroy, and Clifford, who argue that diaspora identities are hybridized through negotiations with difference and are constructed and reconstructed in an endless and non-linear way. I focus on the religious and political dimensions of identity transformation experienced by American Jews because various surveys show a close relationship between their views on the Israeli-Palestinian conflict and their religious and political identifications. I try to clarify what aspects of Israel's Palestinian policy are criticized by American Jews and what reasons they put forward for these criticisms in the light of interviews I conducted with representatives of various American Jewish organizations between November 2017 and March 2018.