Assessment literacy perceptions of tertiary level English language professionals
Yüksek öğretim İngiliz dili uzmanlarının ölçme değerlendirme okuryazarlık algıları
- Tez No: 758569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek öğretim İngilizce dili uzmanlarının değerlendirme okuryazarlığı algılarını araştırmaktı. Bu karma yöntemli vaka çalışması, Ankara, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık okulundaki İngiliz dili uzmanlarıyla anketler ve görüşmeler yoluyla gerçekleştirildi. Anket maddeleri, İngilizce öğretim görevlilerinin, algılanan ölçme değerlendirme okuryazarlık düzeylerini araştırmak amacıyla Kremmel ve Harding (2020)'den uyarlandı. Anket 23 İngilizce öğretim görevlisi, dört ölçme değerlendirme uzmanı ve yedi akademik lider tarafından tamamlandı. Ayrıca, ölçme değerlendirme okuryazarlığı ile öğretim kalitesi arasındaki algılanan ilişkiyi araştırmak için 10 İngilizce öğretim görevlisi, dört ölçme değerlendirme uzmanı ve yedi akademik liderle görüşmeler yapıldı. Nicel veri analizi için tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Görüşme verileri Taylor (2013) çerçevesinde belirlenen ölçme değerlendirme okuryazarlığı boyutlarına göre kategorize edildi ve tematik içerik analizi yöntemi ile analiz edildi. Sonuçlar, İngilizce öğretim görevlilerinin ölçme değerlendirme okuryazarlığı boyutlarında orta düzeyde bilgili ve biraz yetenekli olduğunu gösterdi. Görüşmelerin bulguları, İngiliz dili uzmanlarının ölçme değerlendirme okuryazarlığının çeşitli boyutları ile öğretim kaliteleri arasında anlamlı bir ilişki kurduğunu ortaya koydu. Çalışmanın genel sonuçları aynı zamanda İngiliz dili uzmanlarının ölçme değerlendirme okuryazarlıklarını geliştirmek ve öğrenme için ölçme değerlendirmeyi güçlendirmek için daha fazla eğitim verilmesi gerektiği sonucuna vardı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore the assessment literacy perceptions of English language professionals. This mixed method case study was conducted through surveys and interviews with English language professionals at the English preparatory school of a foundation university in Ankara, Turkey. The survey items were adapted from Kremmel and Harding (2020) with the purpose to explore the perceived assessment literacy levels of English language teachers. The survey was completed by 23 English language teachers, four assessment specialists and seven academic leaders. In addition, 10 teachers, four assessment specialists and seven academic leaders were interviewed to explore the perceived relationship between their assessment literacy and teaching quality. Descriptive statistics were used for quantitative data analysis. The interview data were categorized based on the assessment literacy dimensions specified in Taylor's framework (2013) and analyzed through thematic content analysis. The results indicated that English language teachers are moderately knowledgeable and slightly skilled in assessment literacy dimensions. The study also concluded that English language professionals establish a meaningful relationship between several dimensions of assessment literacy and their teaching quality. The overall results suggest that English language professionals need to be provided with further training to improve their assessment literacy and to empower assessment for learning.