İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of the mathematics anxiety levels of 3rd and 4th grade primary school students in terms of various variables
  1. Tez No: 758593
  2. Yazar: ÜMİT CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygı düzeyleri öğrencilerin; cinsiyeti, sınıf düzeyi, özel ve devlet okulunda eğitim almaları, kendi odalarının olup olmama durumu ve kardeş sayıları bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu değişkenlere ek olarak öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri anne ve babanın; sosyo-ekonomik düzeyi, eğitim düzeyi ve mesleği bakımından da incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in Şahinbey, Şehitkamil ve Nizip ilçelerinden Uygun Örnekleme Yöntemi ile seçilen sosyo-ekonomik açıdan yüksek ve düşük düzeyli 6 okul ve bu okullardan seçkisiz olarak seçilen 348 3.Sınıf ve 358 4. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın analizine, öğrencilere uygulanan“Kişisel Bilgi Formun”ndan elde edilen bilgilerin frenkans dağılımlarının ve yüzde değerleri bulunmuştur. Devamında öğrencilerin“İlkokul 3. ve 4. Sınıf Çocukları İçin Matematik Kaygı Ölçeği”ne verdikleri cevapların yüzde ve frekans değerleri ortaya çıkarılmıştır. Bu sonuçlar ışığında araştırmanın verileri; normallik testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi ile analiz yapılmıştır. Gruplar arası anlamlı farklılıkların tespiti için Kruskal Wallis H testinde çoklu karşılaştırmalara bakılmıştır. Araştırma sonucundan ise öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ile cinsiyeti arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Ailenin sosyo-ekonomik durumu ile matematik kaygı düzeyi arasında 3. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiş fakat 4. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Sosyo-ekonomik düzeyi 1001-2500 TL arasında olan öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri yüksek çıkmıştır. Matematik kaygı düzeyi ile anne eğitim durumu arasında 3. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiş fakat 4. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Annesi okuma yazma bilmeyen öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri yüksek çıkmıştır. Matematik kaygı düzeyi ile baba eğitim durumu arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. 3. Sınıflarda, babası ilkokul ve ortaokul eğitim düzeyinde olan öğrencilerin matematik kaygı düzeyi yüksek çıkmıştır. 4. Sınıflarda ise babası ilkokul düzeyi eğitim seviyesine sahip olan öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri yüksek çıkmıştır. Öğrencilerin matematik kaygı düzeyi ile okuduğu okul türü arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Matematik kaygı düzeyi ile anne mesleği arasında istatiksel olarak bir fark tespit edilmemiştir. Matematik kaygı düzeyi ile baba mesleği arasında 3. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamış fakat 4. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Gruplar arası farkın babası memur olan öğrencilerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin matematik kaygı düzeyi ile sınıf düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Matematik kaygı düzeyi ile kardeş sayısı arasında 3. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiş fakat 4. Sınıflar için istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir. Gruplar arası farkın 1-3 kardeş aralığında kardeşi olan öğrencilerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Son olarak öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri ile kendine ait odası olup olmama durumu arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Matematik kaygı düzeyi yüksek olan öğrenciler öğretmen tarafından tespit edilerek sorunları dinlenebilir ve matematik kursu ve yardımcı materyal desteği sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mathematics anxiety levels of 3rd and 4th grade primary school students in terms of their gender, grade level, private and public school education, whether they have their own room or not, and the number of siblings. In addition to these variables, it was also aimed to examine the mathematics anxiety levels of the students in terms of the socio-economic level, education level and occupation of the parents. The sample of the study consisted of 6 schools with high and low socio-economic levels selected by Convenient Sampling Method from the Şahinbey, Şehitkamil and Nizip districts of Gaziantep in 2021-2022 academic year and 348 3rd grade and 358 4th grade students randomly selected from these schools. In the analysis of the study, the frequency distributions and percentage values of the information obtained from the“Personal Information Form”applied to the students were found. Subsequently, the percentage and frequency values of the students' responses to the“Mathematics Anxiety Scale for 3rd and 4th Grade Primary School Children”were revealed. In the light of these results, the data of the study were analyzed with a normality test, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test. Multiple comparisons were examined in the Kruskal Wallis H test to determine significant differences between groups. As a result of the research, no statistically significant difference was found between the mathematics anxiety levels of the students and their gender. There was no statistically significant difference between the socio-economic status of the family and the level of mathematics anxiety for 3rd graders, but a statistically significant difference was found for 4th graders. Students whose socio-economic status was between 1001-2500 TL had higher mathematics anxiety levels. There was no statistically significant difference between mathematics anxiety level and mother's education level for 3rd graders, but a statistically significant difference was found for 4th graders. Students whose mothers were illiterate had higher levels of mathematics anxiety. There was a statistically significant difference between mathematics anxiety level and father's education level. In 3rd grade, the mathematics anxiety level of students whose fathers had primary and secondary school education level was high. In 4th grade, students whose fathers had primary school education level had high levels of mathematics anxiety. There was no statistically significant difference between the mathematics anxiety level of the students and the type of school they attended. There was no statistically significant difference between mathematics anxiety level and mother's occupation. There was no statistically significant difference between mathematics anxiety level and father's occupation for 3rd graders, but a statistically significant difference was observed for 4th graders. It was determined that the difference between the groups was due to the students whose fathers were civil servants. There was no statistically significant difference between the mathematics anxiety level of the students and their grade levels. There was no statistically significant difference between the level of mathematics anxiety and the number of siblings for 3rd graders, but a statistically significant difference was observed for 4th graders. It was determined that the difference between the groups was due to the students with siblings in the range of 1-3 siblings. Finally, no significant difference was found between students' mathematics anxiety levels and whether they had their own room or not.