Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin teknolojik yetkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teachers' technological competencies in the process of distance education
  1. Tez No: 758601
  2. Yazar: NAGİHAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KURTULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknolojik gelişmelerin eğitim sistemlerine entegrasyonu sonucu bir yandan bireylerin öğrenme ve bilgiye erişme ihtiyaçları karşılanırken diğer yandan eğitim sürecinde rol alan aktörlerin görev tanımları farklılaşmıştır. Öğretmenin egemen olduğu bir öğretim yaklaşımında bile teknolojinin sürece entegrasyonu yaşanan değişimlere ayak uydurmak için bir gerekliliktir. Özellikle toplumsal hayatta anlık değişimler ve krizler bireylerin bazı ihtiyaçlarının daha belirgin düzeyde hissedilmesine yol açarken, bu durumun eğitime ve öğretmen rollerine de yansıması kaçınılmaz olmuştur. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi özellikle seyahat ve sağlık anlamında ciddi krizler yaratmışken iletişim ve eğitim gibi alanlarda eşsiz fırsatlar sunmayı başarmıştır. Özellikle bulaşıcı hastalık riskiyle yüzleşmek durumunda kaldığımız günlerde yüz yüze eğitime ara vermek zorunda olmamız ancak bir şekilde eğitime de devam etme çabası sonucunda tüm dünyada acil uzaktan eğitim süreci işletilmiştir. Acil de olsa geçilmek zorunda kalınan uzaktan eğitim sürecinde farklı sebeplere ek olarak öğretmenlerden kaynaklanan ve teknoloji entegrasyonunu zorlaştıran çeşitli etmenlerin sorunlara yol açtığı ifade edilebilir. Uzaktan eğitim sürecinde öğretmen faktörü ve öğretmenlerin teknolojiyi derslerine entegre etme yeterliklerinin bir bütün olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin teknolojik yetkinliklerinin öğretmen görüşlerine göre açığa çıkarılmasıdır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri 2021 – 2022 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinin Tarsus ilçesinde görev yapmakta olan öğretmenler arasından maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 20 öğretmenden toplanmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde ders tanımlama, sanal sınıfa dair tecrübe eksikliği, uzaktan eğitim platformlarını kullanma ve EBA'dan kaynaklı teknik problemler gibi bir dizi alanda teknoloji tabanlı sorunlar yaşadıklarını göstermiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre değişim hızını yakalayabilmek adına öğretmenlere yönelik çeşitli mesleki gelişim faaliyetlerinin düzenlenmesi, uzaktan eğitim gibi acil durumlarda sorun yaşanmaması adına okulların alt yapılarının teknolojik gelişmelere uygun hale getirilmesi, öğretmen niteliklerinin yeni öğrenme ihtiyaçlarına göre arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the integration of technological developments into education systems, individuals' learning and access to information needs are met, while the job descriptions of the actors who will take part in the education process differ. Even in a teacher-dominated teaching approach, the integration of technology into the process is a necessity to keep up with the changes. Particularly, instant changes and crises in social life cause some needs of individuals to be felt more clearly; This situation has inevitably reflected on education and teacher roles. While the Covid-19 pandemic, which has affected the whole world, has created serious crises especially in terms of travel and health, it has managed to offer unique opportunities in areas such as communication and education. As a result of the fact that we had to take a break from face-to-face education, especially on days when we had to face the risk of contagious diseases, but an effort to continue education in some way, an emergency distance education process was operated all over the world. It can be stated that in addition to different reasons, various factors that make technology integration difficult and caused by teachers cause problems in the distance education process, which has to be passed even if it is urgent. In the distance education process, the teacher factor and the competence of teachers to integrate technology into their lessons should be reviewed as a whole. The aim of this study is to reveal the technological competencies of the teachers in the distance education process according to the views of the teachers. The research was carried out according to the principles of qualitative research. The research data were collected from 20 teachers determined by using the maximum diversity sampling method among the teachers working in the Tarsus district of Mersin province in the 2021-2022 academic year. In the data collection process, a semi-structured interview form prepared by the researcher was used and the obtained data were analyzed by descriptive analysis technique. The findings obtained as a result of the research showed that teachers experienced technology-based problems in a number of areas such as defining courses in the distance education process, lack of experience in virtual classrooms, using distance education platforms and technical problems arising from EBA. In order to catch up with the pace of change, suggestions were made such as organizing various professional development activities for teachers, adapting the infrastructure of schools to technological developments in order to avoid problems in emergency situations such as distance education, and increasing teacher qualifications according to new learning needs.