Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Covid-19 salgın sürecinde uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of social study teachers' opinions on distance education during the Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 763807
  2. Yazar: ERHAN GÖZÜYUKARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, Covid-19 salgın sürecinde uzaktan eğitime yönelik görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Sakarya ilindeki devlet ve özel ortaokullarda görev yapan 30 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma verilerine ulaşmada derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenleri ile görüşmeler çevrimiçi Zoom uygulaması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanarak betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre sosyal bilgiler öğretmenleri, uzaktan eğitim ile birlikte dijital teknolojiyi kullanma yeterliliklerinin arttığını, görsel ağırlıklı kazanımların daha kalıcı olduğunu, öğrencilerin dijital teknolojiyi bilme ve kullanma düzeylerinin çok iyi olduğunu belirtmişlerdir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, olumlu görüşler ileri sürmelerine rağmen büyük bir çoğunluğu uzaktan eğitimin sosyal bilgiler dersinin işlenişini olumsuz etkilediği, öğrencilerle sağlıklı iletişim kurulamadığı, derslere yeterli katılımın sağlanamadığı, ölçme ve değerlendirmenin yeterli olmadığı, öğrencilerin akademik başarı yönünden olumsuz etkilendiği ve de uzaktan eğitimde değerlerin kazandırılamadığını belirtmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, uzaktan eğitimde çevrimiçi uygulamalardan en çok Zoom ve EBA'yı kullandıklarını bildirmişlerdir. Özel okulların bu süreci daha sağlıklı yürüttükleri bulgusuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenleri, uzaktan eğitimdeki derslerde soru-cevap, düz anlatım ve sunuş yolu ile öğretim yöntemlerini tercih ettiklerini; sanal tur etkinliklerinin ise derse olan ilgiyi arttırdığını belirtmişlerdir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, bazı öğrencilerin bu süreçte bilgisayar gibi teknolojik araçlara ve internete erişim sıkıntısı yaşadıklarını, içe kapanma, sosyalleşememe, dijital bağımlılığın artması gibi olumsuzluklar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak uzaktan eğitimin sosyal bilgiler öğretmenleri ve öğrencileri üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu, sosyal bilgiler dersinin salgın sürecinde verimli işlenmediği ancak çevrimiçi derslerde kullanılan farklı etkinliklerin sosyal bilgiler dersine olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the views of Social Studies teachers on distance education during the Covid-19 epidemic process. In the research, basic qualitative research design, one of the qualitative research approaches, was used. The participants of the research consist of 30 Social Studies teachers working in public and private secondary schools in Sakarya. In-depth interview technique was used to reach the research data. Interviews with Social Studies teachers were conducted using the online Zoom application. The data of the research were collected with a semi-structured interview form and analyzed with the descriptive analysis method. According to the research findings, Social Studies teachers stated that their proficiency in using digital technology increased with distance education, visual gains were more permanent, and students' level of knowing and using digital technology was very good. Although Social Studies teachers put forward positive opinions, the majority of them stated that distance education negatively affects the teaching of Social Studies course, healthy communication with students cannot be established, sufficient participation in classes is not provided, measurement and evaluation are not sufficient, students are negatively affected in terms of academic success and values cannot be gained in distance education. Social Studies teachers reported that they mostly use Zoom and EBA among online applications in distance education. It has been found that private schools carry out this process more effective. Social Studies teachers stated that they preferred teaching methods through question-answer, direct expression and presentation in distance education courses; they stated that virtual tour activities increased the interest in the lesson. Social Studies teachers stated that some students experienced difficulties in accessing technological tools such as computers and the internet during this process, and that they experienced negativities such as introversion, inability to socialize, and increase in digital addiction. As a result, it was concluded that distance education has negative effects on Social Studies teachers and students, Social Studies lesson was not taught efficiently during the epidemic, but different activities used in online lessons contributed positively to Social Studies lesson.