Kitle kaynak kullanımı (Crowdsourcing) destekli eğitsel içerik üretme modelinin öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algılarına ve teknolojik pedagojik alan bilgisi öz değerlendirmelerine etkisi
The effect of the crowdsourcing-supported educational content creation model on pre-service teachers' perceptions of their 21st century skills and self-assessments of their technological pedagogical content knowledge
  1. Tez No: 758609
  2. Yazar: MURAT BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, kitle kaynak kullanımı destekli eğitsel içerik üretme modelinin öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algılarına ve TPAB öz değerlendirmelerine olan etkisini incelemek ve modele ilişkin öğretmen adaylarının görüşlerini belirlemektir. Çalışma karma yöntem desenlerinden müdahale desenine göre tasarlanıp yürütülmüştür. Çalışmanın nicel boyutunda, yarı deneysel desenlerden ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Deney grubunda kitle kaynak kullanımı destekli eğitsel içerik üretme modeli, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı uygulanmıştır. Nicel veriler, 21. Yüzyıl Becerileri Yeterlilik Algıları Ölçeği ve TPAB Öz Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise, deney grubunda yer alan öğretmen adaylarının kullanılan modele ilişkin görüşlerini almak amacıyla odak grup görüşmesi yapılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Öğretim Teknolojisi ve Materyal Tasarımı dersini alan Erciyes Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği 2. sınıf öğretmen adayları oluşturmuştur. Çalışmanın yarı deneysel işlem aşamasında deney grubunda 30 ve kontrol grubunda 31 olmak üzere toplam 61 öğretmen adayı; nitel aşamasında ise deney grubundan 8 öğretmen adayı yer almıştır. Çalışma sonucunda, hem deney hem de kontrol grubundaki öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algılarında ve TPAB öz değerlendirmelerinde artış olduğu gözlenmiştir. Ancak öğretmen adaylarının ön test ve son test puanları arasındaki değişimlerin, 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algıların tüm alt boyutunda TPAB öz değerlendirmenin ise pedagojik alan bilgisi (PAB), teknolojik pedagojik bilgi (TPB) ve teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) alt boyutlarında, deney ve kontrol gruplarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ve bu farklılığın deney grubundaki öğretmen adaylarının lehine olduğu görülmüştür. Bir başka deyişle, kitle kaynak kullanımı destekli eğitsel içerik üretme modelinin, öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algıları ile PAB, TPB ve TPAB öz değerlendirmeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Odak grup görüşmesinden elde edilen nitel bulguların ise nicel bulguları destekler nitelikte olduğu görülmüştür. Son olarak kitle kaynak kullanımı destekli eğitsel içerik üretme modelinin uygulandığı deney grubundaki öğretmen adaylarının modele ilişkin görüşlerinin“olumlu deneyimler”,“sorunlar”ve“öneriler”şeklinde üç temada toplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the crowdsourcing-supported educational content creation model on pre-service teachers' perceptions of their 21st century skills and self-assessments of their technological pedagogical content knowledge, and to determine the views of pre-service teachers on the model. The study was designed and conducted using the mixed methods intervention design. In the quantitative part of the study, the matching-only pretest-posttest control group design, one of the quasi-experimental designs, was used. The experimental group created educational contents using the crowdsourcing-supported educational content creation model whereas the control group created educational contents in accordance with the existing curriculum. Quantitative data were collected using the a 21st Century Skills and Competences Scale Directed at Teaching Candidates and the Technological Pedagogical Content Knowledge Self-Assessment Scale (TPACKSAS) For Pre-Service Teachers. In the qualitative part of the study, focus group interview was conducted in order to get the views of the pre-service teachers in the experimental group on the model used. The study group consisted of pre-service teachers who took the Instructional Technology and Material Design course in the spring semester of 2018-2019 academic year at Erciyes University, Faculty of Education, Turkish Language Teaching Department. A total of 61 pre-service teachers (30 in the experimental group and 31 in the control group) participated in the quasi-experimental phase of the study while 8 pre-service teachers from the experimental group participated in the focus group interview. As a result of the study, it was observed that there was an increase in pre-service teachers' perceptions of their 21st century skills and self-assessments of their technological pedagogical content knowledge in both the experimental and control groups. However, it was observed that the increase between the pre-test and post-test scores of the pre-service teachers showed significant differences between the experimental and control groups in the pre-service teachers' perceptions of all sub-scales of 21st century skills, and their self-assessments of pedagogical content knowledge (PCK), technological pedagogical knowledge (TPK) and technological pedagogical content knowledge (TPACK). These significant differences were found to be in favor of the pre-service teachers in the experimental group. In other words, it was determined that the crowdsourcing-supported educational content creation model had a positive effect on pre-service teachers' perceptions of their 21st century skills and self-assessments of their PCK, TPK and TPACK. It was seen that the qualitative findings obtained from the focus group interview supported the quantitative findings. Lastly, it was seen that the views of the pre-service teachers in the experimental group were gathered under three themes as“positive experiences”,“problems”and“recommendations”.