Önkol veya el bileği kırığı olan hastalarda transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu uygulamasının ağrı hafızasına etkisi
The effect of transcutaneous electrical nerve stimulation on pain memory in patients with forearm or wrist fractures
- Tez No: 758615
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALLAÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
TENS uygulaması sıklıkla ağrı tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Çalışmamızda, önkol veya el bileği kırığı olan hastalarda TENS uygulamasının ağrı hafızası ve fonksiyonel sonuçlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmamıza 37 erkek 9 kadın olmak üzere 46 hasta katılmıştır. İlgili hastaların ağrı hafızası iki parametrede ölçülmüş olup ağrı alanı ve ağrı şiddeti postoperatif 48-72.saatteki ilk ölçüm referans kabul edilerek 3., 8. ve 12. hafta olmak üzere dört defa ölçülmüştür. Kas ve kavrama kuvveti 8. ve 12. haftalarda, eklem hareket açıklığı 4., 8. ve 12. haftalarda ölçülmüştür. Kognitif durum, günlük yaşam aktiviteleri ve anksiyete durumu 48-72. saat ve 12. haftada ölçülmüştür. Fonksiyonel sonuçlar ise 12.haftada Quick-DASH kullanılarak değerlendirilmiştir. Dirsek, el bileği ve önkol aktif-pasif ROM ölçümleri istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Hastaların etkilenen taraf kas ve kavrama kuvveti istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Lawton, Katz ve Montreal skorlarında istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur. Beck skorlarında istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. VAS aktivite ağrısı, VAS istirahat ağrısı, VAS gece ağrısı, McGill-Melzack skoru ve ağrı alanı ölçümlerinde istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, TENS'in eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, kavrama kuvveti, günlük yaşam aktiviteleri ve kognitif durum üzerinde klinik etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. TENS'in ağrı hafızası ve anksiyete üzerinde klinik etkisi olmadığı bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TENS application is frequently used for the treatment of pain. In our study, the effect of TENS application on pain memory and functional outcomes in patients with forearm or wrist fractures was investigated. A total of 46 patients, 37 males and 9 females, participated in our study. The pain memory of the related patients was measured in two parameters, and the pain area and pain intensity were measured four times, at the 3rd, 8th and 12th weeks, by accepting the first measurement at the postoperative 48-72nd hour as the reference. Muscle and grip strength were measured at 8 and 12 weeks, and range of motion at 4, 8, and 12 weeks. Cognitive status, activities of daily living and anxiety status measured at 48-72. hours and 12 weeks. Functional outcomes were evaluated using Quick-DASH at week 12. Elbow, wrist and forearm active-passive ROM measurements were statistically significant. Statistically significant was found in the affected side muscle and grip strength of the patients. A statistically significant difference was found in the Lawton, Katz and Montreal scores. There was no statistically significant difference in the Beck scores. There was no statistically significant difference in VAS activity pain, VAS rest pain, VAS night pain, McGill-Melzack score and pain area measurements. As a result, it was concluded that TENS has a clinical effect on joint range of motion, muscle strength, grip strength, activities of daily living and cognitive status. It has been reported that TENS has no clinical effect on pain memory and anxiety.